Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Co zagraża oziminom?

Autor:

Dodano:

Stan pszenicy ozimej i rzepaku jest raczej dobry, ale mimo suszy w uprawach rozwinęły się choroby. To skutek długiej jesieni i stosunkowo „ciepłej” zimy. Równie szybko rosną chwasty. Na szczęście przymrozki nie miły wpływu na stan tych roślin.

Czas na pierwszy zabieg fungicydowy – T1, który ochroni łan zbóż przed sprawcami chorób podstawy źdźbła, a także chorób liści. Nie należy zapominać o odchwaszczaniu i walce ze szkodnikami, zwłaszcza w rzepaku.

Co konkretnie teraz zagraża rzepakowi i pszenicy? Jak wynika z serwisu Infopole – systemu monitoringu chorób i szkodników na polach uprawnych opracowywanego przez firmę Syngenta, sytuacja jest różna w zależności od regionu kraju.

Na przykład na południu Polski, w województwie opolskim, powiat krapkowicki, rzepak ozimy znajduje się już w fazie rozwojowej BBCH 53, czyli w fazie pąkowania, a jako alert firma podaje wystąpienie słodyszka rzepakowego, ale też i chorób czerni krzyżowych czy suchej zgnilizny kapustnych. Z kolei pszenica ozima znajduje się w fazie BBCH 31, czyli 1 kolanko co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia. Uprawie tej zagrażają: chwasty jedno- i dwuliścienne, fuzaryjna zgorzel źdźbła, łamliwość źdźbła, mączniak prawdziwy i septorioza liści.

W Wielkopolsce, powiat poznański rzepakowi zagraża: chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy, sucha zgnilizna kapustnych i szara pleśń. Z kolei pszenicy: chwasty jedno- i dwuliścienne, miniarki, ploniarka zbożówka, pryszczarki zbożowe, brunatna plamistość liści – DTR, łamliwość źdźbła, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza liści i septorioza plew pszenicy.

Na północy kraju stopień zaawansowania rozwoju roślin nie jest jeszcze tak daleki jak na zachodzie czy południu. W województwie warmińsko-mazurskim, powiat działdowski rzepak znajduje się w fazie końca wydłużania pędu głównego. W uprawie zaobserwowano: chowacza brukwiaczka, słodyszka rzepakowego, suchą zgniliznę kapustnych i szarą pleśń. Z kolei pszenica w fazie BBCH 30, czyli początek wzrostu źdźbła: węzeł krzewienia podnosi się, pierwsze międzywęźle zaczyna się wydłużać, szczyt kwiatostanu co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia i problemem są: chwasty jedno i dwuliścienne, fuzaryjna zgorzel źdźbła, łamliwość źdźbła, mączniak prawdziwy, rdza brunatna i septorioza liści.

×