Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Siewy soi rozpoczęte

Autor:

Dodano:

Rolnicy wykorzystują poprawę pogody i w cieplejszych rejonach kraju przystępują do siewu soi.

Pogoda na tyle się poprawiła, że siew soi jest możliwy. Na najbliższy czas synoptycy nie przewidują spadków temperatur. Siewniki wyruszyły już w pola m.in. na Dolnym śląsku oraz w części Wielkopolski, gdzie siewy trwają w najlepsze.

Soję wysiewa się, gdy temperatura gleby osiąga 8°C. Soja kiełkuje przy 8-10°C, dlatego przystępując do siewu trzeba mieć na względzie panujące warunki pogodowe – powinna być tendencja do wzrostu temperatur. Stąd zbytni pośpiech w przypadku siewu soi nie jest wskazany. Soja silnie reaguje na spadek temperatury - jest wrażliwa na przymrozki, szczególnie w trakcie wschodów.

Soja kiełkuje epigenicznie, tj. nadziemnie – czyli musi wynieść liścienie nad powierzchnię gleby, żeby dostarczyć składniki. Dlatego soję sieje się na głębokość 3-4 cm i nie głębiej. Głębsze siewy to utrudnione – wydłużone wschody właśnie z uwagi na sposób kiełkowania i jednocześnie panującą posuchę.

Przy ustaleniu normy wysiewu istotnymi parametrami są: zdolność kiełkowania i masa tysiąca nasion, o których powinien poinformować dostawca. Norma wysiewu to iloczyn obsady roślin na m² i masy tysiąca nasion, podzielony wartość zdolności kiełkowania.

Do siewu wykorzystywać trzeba zawsze materiał zaszczepiony bakteriami brodawkowymi. W naszych glebach w sposób naturalny nie występują bakterie Bradyrhizobium japonicum, z którymi korzenie soi wchodzą w symbiozę.

>>> Nasiona soi muszą być zaszczepione

×