Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Holandia: Nowe podejście do ochrony upraw

Autor:

Dodano:

Holenderska minister rolnictwa w ubiegłym tygodniu przedstawiła „Wizję przyszłości ochrony roślin 2030”, którą opracowała między innymi ze Stowarzyszeniem Rolników (LTO), Stowarzyszeniem Producentów Środków Ochrony Roślin (Nefyto) oraz Stowarzyszeniem Hodowli i Rozmnażania Roślin (Plantum).

Według nich rolnictwo i ogrodnictwo w Holandii w 2030 r. ma pracować z roślinami i systemami uprawy, które znacznie zmniejszają ryzyko chorób i szkodników oraz sprawiają, że stosowanie pestycydów będzie w dużej mierze zbędne.

Tradycyjne, oparte na ryzyku podejście do ochrony roślin tworzy delikatną równowagę, w której niewielkie zmiany w systemie mogą prowadzić do powstawania i kontroli chorób roślin i szkodników.

Z drugiej strony nowe podejście wymaga między innymi użycia bardzo odpornych odmian. Konieczne byłoby jednak wprowadzenie odpowiedniego ustawodawstwa i zakresu eksperymentalnego, aby zastosować nowe technologie hodowlane, takie jak CRISPR / Cas. Ponadto rolnicy musieliby polegać na rolnictwie precyzyjnym z technologią niskoemisyjną. Krawędzie pól powinny mieć dużą różnorodność biologiczną z dobroczynnym działaniem.

Minister widzi również pole do poprawy w zakresie zatwierdzania środków ochrony roślin w Unii Europejskiej. Celem jej jest promowanie dostępu do rynku dla innowacyjnych produktów, w tym mikrobiologicznych środków ochrony roślin. W tym celu koszty licencjonowania musiałyby zostać obniżone.

×