Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Skrzypionka nalatuje na zboża

Autor:

Dodano:

W zbożach widoczne są dorosłe skrzypionki, które w tej chwili prowadzą żer uzupełniający. Po jego zakończeniu samice skrzypionki w pierwszej i drugiej dekadzie maja złożą jaja, z których wylęgną się szkodliwe larwy.

Żerujące obecnie dorosłe skrzypionki nie stanowią większego zagrożenia dla roślin i nie ma progu szkodliwości dla osobników dorosłych skrzypionki – nie prowadzi się zwalczania szkodnika w tej fazie rozwojowej.

Po zakończeniu uzupełniającego żeru dojrzałe samice skrzypionek w pierwszej i drugiej dekadzie maja składają jaja na najmłodszych liściach zbóż. Żarłoczne larwy wylęgają się na przełomie drugiej- trzeciej dekady maja i początku czerwca. Przeciwko szkodliwym larwom stosuje się zabieg chemicznego zwalczania.

Próg szkodliwości dla skrzypionek:

W tym roku możemy spodziewać się znacznej ilości szkodników i dotyczy to nie tylko skrzypionek. Łagodna zima w połączeniu z suchą glebą na głębokości, gdzie zimują szkodniki sprzyjała przetrwaniu jak największej ich liczby. Jednocześnie zbyt mała wilgotność gleby utrudniała działanie pożytecznych bakterii i grzybów i dlatego rozkład biologiczny szkodników zimujących  w postaci larw (np. wciornastek) nie występował. Jest to już kolejny sezon z takimi warunkami.

×