Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

USDA: Prognozy zbiorów zbóż w UE

Autor:

Dodano:

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) spodziewa się około 12 procent więcej pszenicy w UE niż w 2018 r. Prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w UE są bardzo zróżnicowane: amerykańskie są wyższe niż unijne.

Rolnicy w Unii Europejskiej prawdopodobnie zbiorą znacznie więcej zboża z pól w tym roku niż w suchym 2018 r. Zgodnie ze wstępną prognozą Służby Rolniczej USDA (FAS) ma go być 311,65 mln ton. Byłoby to 27,25 mln t, czyli o 9,6 proc. więcej niż przed rokiem, gdy zbiory były więcej niż słabe.

Natomiast Komisja Europejska oszacowała zbiory jedynie na 307,5 ​​mln ton w swoich aktualnych prognozach. To tylko 5,9 procent więcej niż w 2018 roku.

Według FAS, z całkowitego zbioru zbóż w UE w sezonie 2019/2020 153,5 mln ton stanowić będzie pszenica. Byłby to wzrost rok do roku o 16,3 miliona ton lub 11,9 procent. Eksperci zakładają średni plon na 57,7 dt / ha. W ubiegłym roku rolnicy uzyskali średnio tylko 53,4 dt / ha.

Ponadto szacuje się, że areał pszenicy, wynoszący około 26,6 mln hektarów, przekroczy poziom z poprzedniego roku o 3,5 proc. W szczególności uprawa pszenicy odbywa się kosztem uprawy rzepaku, która została ograniczona ze względu na zakaz stosowania neonikotynoidów.

Oczekuje zebrania 148 milionów ton pszenicy z areału 26,2 miliona ha, czyli o około 11 milionów ton więcej niż w poprzednim suchym roku. Warunkiem koniecznym są jednak wystarczające opady w nadchodzących tygodniach, bardzo ważnych dla rozwijających się roślin.

Dla Francji, największego producenta pszenicy w UE, FAS oczekuje produkcji pszenicy wynoszącej 41,4 mln ton. Byłoby to o około 3 miliony ton więcej niż w sezonie 2018/2019. Eksperci podkreślają, między innymi, idealne warunki siewu pszenicy ozimej, które dominowały we Francji i związane z pogodą niskie straty azotu.

W przypadku Niemiec, drugich, co do wielkości wśród producentów pszenicy w UE, FAS przewiduje zbiory 26,1 mln ton pszenicy, co odpowiada wzrostowi o prawie jedną piątą. Prognoza ta opiera się na szacunkach dotyczących zabiorów na średnim poziomie z ostatnich pięciu lat.

 

×