Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Badanie gleby za pomocą skanera z zaleceniami nawozowymi

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Blue Fifty Polska

Dodano: 30-04-2019 09:52

Wielkość i jakość plonów zależy w dużej mierze od odpowiedniego nawożenia. To, jak wybierzemy nawóz pod naszą uprawę, zaowocuje w trakcie zbiorów lub żniw. Jest to główny powód, dla którego wykonujemy badanie gleby. Firma AgroCares stworzyła innowacyjne urządzenie, które może w bardzo szybki sposób pokazać zasobność gleby w podstawowe składniki odżywcze.

Badanie gleby za pomocą przenośnego skanera pozwala dokonać analizy pierwiastków zawartych w naszej glebie w czasie rzeczywistym. Co to w zasadzie oznacza? Rolnicy, analizując skład gleby na swoim polu, mogą w ciągu 10 minut otrzymać raport z wynikami m.in. N, P, K i pH.

Nowością jest jednak to, że od marca tego roku, skaner ma także inną, dodatkową funkcję. Do tej pory mierzył on tylko zawartość składników znajdujących się w glebie. Nowa aplikacja SoilCares Adviser została wzbogacona o interesującą funkcję, która określa zapotrzebowanie gleby na składniki odżywcze. Dzięki temu doradcy i rolnicy będą mogli dokładnie analizować skład gleby i na podstawie wyników nawozić ziemię odpowiednią ilością nawozu w konkretnych miejscach w zależności od potrzeb danej rośliny i maksymalnej wydajności danej lokalizacji. W ten sposób problem zróżnicowania gleby pod względem zawartości składników dostępnych dla roślin uprawnych może być szybko rozwiązany, a sama ilość plonu na danym polu może być wyrównana, w każdym jego miejscu. SoilCares Adviser określa zapotrzebowanie gleby na składniki odżywcze na podstawie wyników analizy, ilości oczekiwanego plonu, a także rodzaju uprawy.

Sławomir Kopeć z firmy Stampol – zajmującej się sprzedażą nawozów i doradztwem rolniczym -  jest użytkownikiem skanera do badania gleby. Firma wychodzi z założenia, że sprzedaż nawozów musi być oparta na rzetelnym doradztwie. Do tego właśnie wykorzystuje ona skaner. „Dzięki skanerowi jesteśmy w stanie dokonać szybkiej analizy stanu gleby już na polu rolnika. Skaner daje nam dane niezbędne do wsparcia naszych klientów i w połączeniu z naszą wiedzą dużo lepiej możemy świadczyć nasze usługi” – mówi Sławomir Kopeć.

Skaner do gleby jest świetnym urządzeniem dla doradców rolnych oraz firm współpracujących z rolnikami. Pozwala on na usprawnienie całego procesu doradztwa dzięki natychmiastowym wynikom i określeniu ilości składników odżywczych, jakich gleba potrzebuje. Dzięki nowej aplikacji dobór konkretnej ilości nawozów jest dużo łatwiejszy. Poza analizowaniem składników w glebie skaner może również badać jakość pasz dla zwierząt. To pozwala na wykorzystanie go w dużo szerszym zakresie.

Dr inż. Tomasz Czech z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie mówi, że: „Technologia Firmy AgroCares sprzedawana przez Blue-Fifty Polska,  która polega na skanowaniu próbek gleby przy użyciu Skanera bezpośrednio w miejscu poboru, jest obiecującym rozwiązaniem. Dzięki niemu już po 10 minutach od wykonania pomiaru można uzyskać wyniki niezbędne rolnikom do prawidłowego podejmowania decyzji związanych z nawożeniem. Jednocześnie w związku z dość znacznym deficytem wiedzy na temat zasobności gleb w mniejszych gospodarstwach w naszym kraju oraz ograniczoną dostępnością do takich usług, technologia ta może stać się narzędziem, które podniesie efektywność produkcji w tych gospodarstwach, których liczebność w stosunku do gospodarstw wielkoobszarowych jest znacznie większa”.

Obecnie w Polsce rolnicy mogą przeprowadzić badanie gleby za pomocą skanera, kupując urządzenie wraz z aplikacją lub korzystając z usług kilku firm, takich jak m.in. Stampol czy Timac Agro Polska. Jeśli jesteś doradcą rolnym, dostawcą nawozów lub świadczysz inne usługi rolnikom, skontaktuj się z Blue Fifty Polska i zobacz, jak działa skaner.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.analizygleb.pl

 

×