Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fendt rusza na podbój rynku brazylijskiego

Autor:

Dodano:

Jak podaje agencja Reuters, amerykański koncern AGCO Corporation planuje zaoferować maszyny Fendt brazylijskim farmerom. Niemiecka marka ma bardzo mocną pozycję w Europie, natomiast na innych rynkach światowych różnie z tym bywa.

Na chwilę obecną AGCO w Brazylii reprezentują Massey Ferguson i Valtra (w jej sieci dystrybucji dostępne są również ciągniki gąsienicowe Challenger), które są tam producentami „full liner”, czyli oferują obok ciągników również kombajny zbożowe, opryskiwacze, siewniki, maszyny do trzciny cukrowej itd. Jednym słowem wszystko, czego potrzebują tamtejsi rolnicy. Ponadto dla Valtry ten ogromny południowoamerykański kraj to obok Skandynawii najważniejszy rynek zbytu.

Teraz do wspomnianych marek ma dołączyć Fendt, na wstępie z ofertą ciągników dużej mocy. Jak powiedział szef AGCO w Ameryce Południowej, Luis Felli podczas prezentacji w Sao Paulo, na początek oferta skierowana zostanie do dużych farmerów w rolniczym Regionie Środkowozachodnim. Jest to drugi co do wielkości region w Brazylii, zajmujący prawie 1/5 powierzchni całego kraju i produkujący dużą część brazylijskiej kukurydzy i soi.

W późniejszym okresie do wspomnianych ciągników Fendt dołączą również kombajny zbożowe oraz wydajne siewniki do technologii uproszczonych i bezorkowych umożliwiające siew z prędkością do 12 km/h. Maszyny te będą produkowane w dwóch zakładach w Brazylii i tam też mają być zaprojektowane. Znając jednak realia i taktykę amerykańskiego giganta, nowe maszyny w zielonych barwach zostaną zaadoptowane z istniejących już produktów z ofert MF i Valtry.

Jak twierdzi Luis Felli, Brazylia ma co najmniej 10 tys. gospodarstw uprawiających po 5000 ha lub więcej co powinno przełożyć się na dużą skalę sprzedaży potężnych i nowoczesnych maszyn.

Oddział Fendt w Ameryce Południowej będzie miał swoją siedzibę główną w Sorriso, w północnej części stanu Mato Grosso. AGCO w rozwój lini Fendt w Ameryce Południowej zainwestowała do tej pory 150 mln reali brazylijskich (38,30 mln dolarów).

W ub.r. w „kraju kawy” najwięcej ciągników sprzedały firmy John Deere i Massey Ferguson, odpowiednio 13 824 i 13 458 sztuk. Co ważne dla producentów, najnowszy raport Brazylijskiego Krajowego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów Samochodowych (ANFAVEA) ujawnia, że ​​sprzedaż ciągników w Brazylii rok do roku wzrosła o 4,6 proc.

×