Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Protesty na drodze krajowej nr 19 na Podkarpaciu

Autor:

Dodano:

Mieszkańcy gminy Niebylec w powiecie strzyżowskim na Podkarpaciu zablokowali wczoraj w trzech miejscach drogę krajową nr 19. Domagali się chodników dla pieszych w ciągu ruchliwej trasy.

Jak donoszą lokalne i regionalne media, kilkuset mieszkańców gminy między godz. 16 a 19 wyszło na przejścia dla pieszych w Baryczce, Lutczy i Niebylcu na DK nr 19. Protestujący domagali się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowy trasy, która uwzględni budowę chodników i bezpiecznych przejść dla pieszych.


Z relacji dowiadujemy się, że to już kolejny protest mieszkańców w tej sprawie. Poprzednio „krajówkę” blokowali w końcu marca br. na przejściu w Baryczce. Blokady to efekt fiaska kolejnych rozmów z GDDKiA. Samorząd gminy od 4 lat zabiega o budowę chodników w ciągu ruchliwej drogi, która na obszarze gminy przebiega głównie przez tereny zabudowane.


Chodniki przy trasie mierzą łącznie jedynie 1,5 km, a potrzeba ich przynajmniej kilkanaście kilometrów. Drogą przejeżdża 1800 aut na godzinę, trwa wzmożony ruch tranzytowy. Mieszkańcy boją się szczególnie o dzieci, które muszą przekraczać ruchliwą trasę w drodze do szkoły. GDDKiA tymczasem wciąż wyraża zrozumienie dla próśb mieszkańców, ale wszelkie inwestycje odsuwa w czasie ze względu na brak pieniędzy. W tegorocznym budżecie również środków na ten cel nie przewidziano.


Jak argumentują władze gminy i jej mieszkańcy, liczba kolizji i wypadków wciąż rośnie. Ludzie są zdeterminowani i zapowiadają, że nie ustąpią. Zapowiadane są protesty „do skutku”. Wczorajszy protest nie spowodował jednak zbyt wielkich korków, bo policja wyznaczyła objazdy dla blokowanych punktów.

 

×