Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rzepak na paryskiej giełdzie bije kolejne rekordy cen

Autor:

Dodano:

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Podrożał jedynie rzepak na Matif- o 1,3 proc. do 370 euro/t.

Cena rzepaku na Matif w kontrakcie majowym (ostanie notowanie w najbliższy wtorek) wzrosła w piątek o 1,3 proc. do 370,00 euro/t (1588 zł/t) i jest najwyższa od 2 lutego br. W ujęciu tygodniowym notowania podniosły się o 1,8 proc. Kolejna najbliższa seria kontraktu z dostawą w sierpniu (obejmująca już nowe zbiory rzepaku) podrożała w piątek o 0,3 proc. do 366,25 euro/t (1571 zł/t), a przez tydzień zyskała 0,3 proc.

Na przeciwległym biegunie znalazły się notowania kanadyjskiej canoli, która w piątek potaniała o 0,6 proc. do 439,5 CAD/t i jest nieznacznie powyżej niedawno wyznaczonego blisko trzyletniego dołka notowań. Przez ostatni tydzień notowania spadły o 2,1 proc. Cena amerykańskiej soi spadła o 0,6 proc. i wyniosła 313,69 USD/t osiągając najniższy poziom od końca października 2018 r. Przez ostatni tydzień notowania obniżyły się o 3,0 proc.

Lepsze notowania europejskiego rzepaku na tle pozostałych oleistych wiążą się z oczekiwaną najniższą od wielu lat produkcją rzepaku w Unii Europejskiej i oczekiwanymi mniejszymi zasiewami canoli w nadchodzącym sezonie (jak dotąd brak pozytywnej reakcji na rynku kanadyjskim) oraz słabnącym euro.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła w piątek o 1,30 proc. (370,00 euro/t-1588 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,64 proc. (313,69 USD/t- 1208 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena spadła o 0,66 proc. (439,50 CAD/t- 1255 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

×