Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ZZRR Solidarni apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Autor:

Dodano:

Lider Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” Marcin Bustowski wystosował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego apel o rozważenie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

Według ZZRR Solidarni, duży deficyt wody negatywnie wpłynął na zasiane jesienią rzepaki oraz zboża ozime, a mała ilość opadów deszczu i śniegu w czasie zimowym sprawiła, że zasoby wodne w glebie wiosną znalazły się na zbyt niskim poziomie. Na polach jest sucho, postępuje erozja gleb, a kondycja roślin uprawnych spada. Źle podziałały na nie również przymrozki, które pojawiły się na terytorium Polski. W przypadku buraków cukrowych konieczne będzie często przesianie plantacji. Pogłębiająca się susza źle rokuje również zasiewom zbóż jarych.

Związkowcy uważają, że okoliczności te z pewnością wpłyną na jakość i wysokość tegorocznych plonów, a wielu rolników już liczy straty. Rząd winien zaś wziąć lekcję z ubiegłorocznych doświadczeń i nie zwlekać z szukaniem rozwiązań gwarantujących pomoc i wsparcie producentom rolnym. Według lidera „Solidarnych” Marcina Bustowskiego, minister rolnictwa powinien poważnie rozważyć możliwość ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, bo susza w najbliższych miesiącach spowoduje dalsze nieodwracalne straty w rolnictwie i sadownictwie.

Jak czytamy w piśmie do ministra rolnictwa, rolnicy boją się, że z powodu suszy nie będą mogli dotrzymać warunków kontraktacji płodów rolnych. Związkowcy wskazują, że wykazany został ujemny bilans wodny na poziomie 20 procent w stosunku do roku poprzedniego, w którym większość kraju dotknęła ogromna klęska suszy.

Bustowski wskazuje przy okazji na rozmaite patologie w stosunkach podmiotów finansujących i producentów kooperujących z rolnikami, które zabezpieczając własne interesy zagrażają płynności finansowej i bytowi wielu gospodarstw. Po raz kolejny apeluje również o zastosowanie odstępstw w zakresie programów rolno-środowiskowych i inne zabezpieczenia gwarantujące zaopatrzenie w paszę w produkcji zwierzęcej.

×