Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosja: Top 10 największych przedsiębiorstw rolnych w 2018 roku

Autor:

Dodano:

Dziesięć największych rosyjskich gospodarstw posiada łącznie ponad 5,136 mln ha – dla porównania powierzchnia Polski to około 31,269 mln ha. Zatrudnienie w nich ma ponad 135 tys. osób, a ich łączne przychody w 2017 r. przekroczyły 6,5 miliarda dolarów.

Dla pokazania skali napiszmy, że największe przedsiębiorstwo rolne u nas, czyli Top Farms gospodarzy na około 30 500 ha, a należący do krajowej czołówki Kombinat Rolny Kietrz to 8 500 ha plus około 700 ha w stadninie koni huculskich Gładyszów.

Top Farms jest więc jakieś 26 razy mniejszy powierzchniowo od największego rosyjskiego przedsiębiorstwa rolnego Prodimex + Agrokultura, które posiada 790 000 ha. Rozmiar gospodarstw u naszego wschodniego sąsiada robi wrażenie, ale i tak nie należą one do największych na świecie. W Chinach czy Australii można spotkać jeszcze większe farmy!

Jak przystało na prawdziwe przedsiębiorstwa rosyjskie farmy zajmują się wszystkimi gałęziami szeroko pojętego rolnictwa (uprawa, hodowla, rybołówstwo), jego obsługą, a także przetwórstwem i dystrybucją gotowych produktów spożywczych. Nie powinien zatem dziwić fakt, że ogromne powierzchnie bezkresnych pól i bardzo szeroka działalność zapewniają im równie duże przychody. Ich właściciele należą z pewnością do grupy oligarchów rosyjskich.

 >> W Rosji przedsiębiorstwa rolne wybierają Kirowce

>> Rosja: więcej nowych ciągników, ale mniej kombajnów zbożowych

Źródło: largescaleagriculture.com

 

 

×