Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2019

Autor:

Dodano:

Tegoroczne spotkanie nauki z praktyką, czyli XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA, odbędą się 27 i 28 kwietnia w Bratoszewicach. Ich organizatorem jest Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2019 odbywać się będą pod honorowym patronatem: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, natomiast patronat medialny sprawować będą: Telewizja Polska Oddział w Łodzi, Radio Łódź S.A., Radio Victoria, „Dziennik Łódzki”, „Farmer”, tygodniki: „Twój Kurier Regionalny”, „Wieści z Głowna i Strykowa”, a także portale: polskawies24.pl łowiczanin.info, farmer.pl, a także Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wraz z portalem kalendarzrolników.pl

Teren targowy podzielony jest na trzy place wystawowe: sektor A, sektor B i sektor C. Jak na AGROTECHNIKĘ przystało, dwa sektory przeznaczone są dla firm produkujących maszyny i urządzenia, prezentowane więc będą: ciągniki, kombajny, agregaty uprawowe, siewniki, ładowarki, przyczepy rolnicze, opryskiwacze polowe i sadownicze; nie zabraknie tam też pokryć dachowych, kotłów centralnego ogrzewania, urządzeń związanych z fotowoltaiką, pasz, koncentratów, materiałów budowlanych.

W sektorze A przed sceną znajdzie się też strefa rolniczego handlu detalicznego (RHD), gdzie będą państwo mogli zaopatrzyć się bezpośrednio u rolników w produkty ekologiczne. Kolorowych i smacznych stoisk będzie ponad 20, a w nich, m.in.: sery kozie, miody, wędliny, przetwory rybne, pieczywo, ciasta i ciasteczka, soki, makarony, wina...

Sektor C – to sektor, który zwiedzający i kupujący odbierać będą wszystkimi zmysłami, bowiem pełen będzie kwiatów, sadzonek, bylin, krzewów, drzewek owocowych i ozdobnych, które kusić będą zwiedzających żywymi barwami, zapachem, marzeniem o smacznym dorodnym owocu… Z pewnością zainteresują państwa też stoiska z ziołami, przyprawami czy naturalnymi sokami i nalewkami…

Zmęczeni i pełni wrażeń targowi goście mogą też liczyć na łyk dobrej kawy, lody, watę cukrową, a smakoszy zapraszamy na pyszną golonkę, stek, szaszłyk, o które – jak co roku –zadbają firmy gastronomiczne.

Agrotechnika – to bardzo ważne ogniwo transferu wiedzy od nauki do praktyki. Specjaliści ośrodka będą do dyspozycji uczestników targów zarówno na stoisku ŁODR, jak i po prostu na terenach targowych, gotowi odpowiedzieć na każde pytanie, udzielić fachowej porady.

 

POKAZY:

POLOWY – agregat uprawowo-siewny – sobota, godz. 13.30; niedziela, godz. 13.45

Wieloczynnościowy agregat oraz system nawożenia i siania został zrealizowany przez: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych Poznań, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa IUNG w Puławach, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Nowych Syntez Chemicznych (INS) w Puławach i Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w Puławach w ramach projektu PBS1/B8/4/2012 pt.: „Niskonakładowy i bezpieczny dla środowiska system nawożenia i siewu kukurydzy”, dofinansowanego przez NCBiR.

Zalety rozwiązania:

·       agregat pozwala na jednoczesną pasową uprawę gleby, nawożenie i sianie nasion na uprawach szerokorzędowych (np. kukurydzy, buraków cukrowych itp.)

·       niskonakładowy oraz bezpieczny dla środowiska system nawożenia i siana nasion zastosowany w agregacie umożliwia zamiast trzech lub czterech zabiegów nawożenia występujących w tradycyjnych uprawach, zastosować jednorazową aplikację wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Zastosowanie jednoczesnej pasowej uprawy gleby, nawożenia i siewu w porównaniu z uprawą tradycyjną zmniejsza energochłonność w wyniku ograniczenia zakresu spulchniania gleby i liczby przejazdów po polu; chroni glebę przed erozją i przesuszaniem dzięki mulczowi zgromadzonemu w międzyrzędziach; zapewnia zachowanie substancji organicznej i ciągłość życia biologicznego w profilu glebowym, dzięki pasowemu spulchnianiu gleby bez odwracania i pozostawieniu nieuprawionych międzyrzędzi; zapewnia dobre warunki do wzrostu roślin, dzięki głębokiemu spulchnianiu gleby i zlokalizowaniu nawozu w strefie ukorzenienia.

 

POKAZ PORACY PILAREK DO CIĘCIA DREWNA – wykonywany przez firmę PISTON z Łodzi w sobotę i niedzielę; jego celem jest zapoznanie uczestników z bezpiecznym użytkowaniem pilarek; fachowcy zwracać będą szczególną uwagę na prawidłową technikę posługiwania się piłą, a także odpowiedni ubiór ochronny.

KONKURSY:

Tradycyjnie podczas Targów Rolnych AGROTECHNIKA odbędą się konkursy:

MASZYNA TARGÓW AGROTECHNIKA 2019

Komisja konkursowa pracować będzie w pierwszy dzień targów (sobota); ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę od godz. 12.00. Konkurs będzie rozgrywany w dwóch kategoriach:

ciągniki rolnicze
maszyny rolnicze lub urządzenia techniczne
 

„Najciekawsze stoisko Targów Rolnych AGROTECHNIKA 2019

Konkurs organizuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach. Jego celem jest wybór stoiska wyróżniającego się ciekawą aranżacją, estetyką i funkcjonalnością oraz atrakcyjnością i nowoczesnością wystawianych wyrobów. Ocenę stoisk przeprowadza komisja konkursowa. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę od godz. 12.00.

 

Najbezpieczniejsza Maszyna Targów Rolnych AGROTECHNIKA 2019

Cykliczny konkurs przeprowadzany podczas AGROTECHNIKI przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Rejonowy w Łodzi. Ma na celu propagowanie bezpiecznej pracy w rolnictwie. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę od godz. 12.00.

 

TWÓRCY LUDOWI

Tradycyjnie w pawilonie nr 9 gościć będziemy twórców ludowych z ich ręcznie wykonanymi kwiatami, haftami, skrzyneczkami, biżuterią, świecami; jak sami mówią: Inspiracją do tworzenia tych wszystkich cudeniek jest przyroda, jej piękno i niepowtarzalność; w tym roku swoje prace prezentować będą:

 

KATARZYNA MŁYNARCZYK – „Sielankowa Galeria” – Gospodarz, gm. Rzgów, pow. łódzki wschodni – deseczki z sentencjami, przedmioty z duszą

 

ZOFIA MAJCHER – Gzów k. Słupi, gm. Słupia, powiat skierniewicki – haft ręczny łowicki

 

WŁADYSŁAWA GRUCHAŁA – Gzów k. Słupi, gm. Słupia, powiat skierniewicki – haft ręczny łowicki

 

MARIANNA MADANOWSKA – Kocierzew Południowy, gm. Kocierzew, powiat łowicki – łowicki haft ręczny

 

WANDA BOGUSZ – Wierznowice, gm. Zduny, pow. łowicki – hafty łowickie, serwety, chusty, ozdobne krawaty

 

LUCYNA STACHURSKA – Urzecze, gm. Zduny, pow. łowicki – papieroplastyka – kwiaty z bibuły, pająki łowickie

 

JANINA GAJDA – Strugienice, gm. Zduny, pow. łowicki – papieroplastyka – pająki łowickie, kwiaty szydełkowe, serwety haftowane, obrusy szydełkowe

 

MIROSŁAWA GROCHOCKA – Lenartów, gm. Kocierzew, powiat łowicki – haft ręczny łowicki

 

MARZENA JĘDRZEJCZAK – Lipce Reymontowskie, gm. Lipce Reymontowskie, powiat skierniewicki – skrzynie posagowe, karty okolicznościowe, biżuteria drewniana, przedmioty użytkowe z motywem łowickim


ZESPOŁY ARTYSTYCZNE i SOLIŚCI

 

Gwiazdą niedzielnego popołudnia podczas AGROTECHNIKI będzie znany od lat i lubiany zespół

Maja Piwońska i Andrzej Janeczko czyli Trzeci Oddech Kaczuchy –

Zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka. Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku, a zwłaszcza po zdobyciu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki Kombajnista, Wódz). Grupa współpracowała, między innymi, z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska.

W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II Programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I Programie PR i Parafonią kabaretu Długi.

Trzeci Oddech Kaczuchy – w składzie Janeczko i Piwońska – koncertuje i gra do dziś, ma również swój kanał na YouTube, gdzie komentuje piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej Janeczko skończył również grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W końcu lat 80. XX w. Andrzej Janeczko i Maja Piwońska osiedlili się we wsi Ługi k. Strykowa. W roku 2011 Andrzej Janeczko został wybrany jej sołtysem.

 

Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wicie – została utworzona z inicjatywy Waldemara Wojciechowskiego w 2012 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiciu. Koszty związane z pozyskaniem instrumentów pokryło Ministerstwo Obrony Narodowej. Członkami zespołu były dzieci i młodzież niemające wykształcenia muzycznego. Trudnego zadania nauki czytania nut i gry na różnych instrumentach podjął się Stanisław Pawłowski, wieloletni muzyk kilku orkiestr dętych. Na początku naukę pobierały 3 osoby, jednak wieść o zajęciach szybko rozeszła się wśród dzieci i młodzieży. Obecnie w orkiestrze gra ponad 30 osób.

Od 2012 roku grupa koncertowała już wiele razy, zarówno na uroczystościach kościelnych, gminnych, jak i strażackich.

Ważnymi wydarzeniami dla Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Wicie było:

w 2016 r. wprowadzanie na Jasną Górę łowickiej pielgrzymki oraz koncert z okazji Dni Kultury Polskiej na Ukrainie
w 2017 r. uczestnictwo w VII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr „Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” w Licheniu Starym, udział w obchodach Święta Ludowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dziecięco-młodzieżowa orkiestra szlifuje swój warsztat podczas cotygodniowych prób. Muzyczny repertuar charakteryzuje się nie tylko klasycznymi melodiami, ale także utworami współczesnymi.

 

Zespół Pieśni i Tańca BORUTA – od ponad 50 lat cieszy oko i ucho kolorem i gracją polskiej kultury ludowej nie tylko mieszkańców Zgierza, ale również innych miast w Polsce i Europie. Dzięki wspaniałej choreografii grupa może poszczycić się szerokim spectrum tańców z wielu regionów Polski. Dorobkiem BORUTY jest nie tylko taniec i zasobność garderoby, ale również muzyka. Tancerzami są zgierzanie oraz osoby mieszkające niedaleko Zgierza – uczniowie szkół, studenci i osoby pracujące.

Zespół Pieśni i Tańca BORUTA – to lokalny, amatorski zespół cieszący się popularnością w Polsce i poza jej granicami. Kolorowe stroje, pozyskiwane w latach 60. ubiegłego wieku z pobliskich gospodarstw i wiosek, w których po dziś dzień tańczą pary taneczne są niepodważalnym atutem i wyróżnikiem zespołu.

Od początku istnienia BORUTY choreografką zespołu jest Zdzisława Kotulska-
-Hofmokl, a od 1974 roku sprawuje ona również kierownictwo artystyczne. Kapelę prowadzi Jan Mucha, a najmłodszą grupę – Anna Bednarz i Anna Gąsiorek.

Zespół ma w swoim dorobku wiele cennych nagród z przeglądów i festiwali folklorystycznych, a szlak wojaży zagranicznych to: Algieria, Austria, Belgia, Bułgaria, Grecja, Francja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Węgry i Włochy.

 

Zespół Folklorystyczny „SAMI – SWOI” działający przy Urzędzie Gminy Tomaszów Mazowiecki – z Twardej powstał w 1984 r. i działa pod patronatem Urzędu Gminy w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie w zespole jest 15 osób i trzyosobowa kapela w tradycyjnym składzie: akordeon, skrzypce, bęben. Siedzibą zespołu jest biblioteka gminna w Domu Ludowym w Twardej, jego kierownikiem – Bogumiła Wiktorowicz, a instruktorem muzycznym Jerzy Rozpędek.

 

Zespół folklorystyczny FAJNE BABKI działający przy Urzędzie Gminy Będków – wszystko rozpoczęło się 47 lat temu (1972 r.) gdy Sabina Zając i Lucjan Ruta postanowili utworzyć zespół ludowy. Publiczność nadała mu nazwę „Fajne Babki”. Założyciele prowadzili zespół od sukcesu do sukcesu.

Do roku 2012 kierownikiem zespołu była Zofia Przywara, która w 2004 r. wyróżniona została Orderem Serca Matki Wsi, a 12 członkiń zespołu otrzymało odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

Od 2012 r. kontynuatorką tradycji rodzinnych została Mariola Golińska, córka Zofii Przywary, kierownik Biblioteki Gminnej w Będkowie, wraz z Jackiem Wochną, nauczycielem muzyki, który jest kierownikiem muzycznym i aranżerem zespołu. Obecnie zespół liczy 13 rozśpiewanych pań i 4 sympatycznych panów. Swoją muzyką starają się łączyć pokolenia i przekazywać nieprzemijającą wartość polskiego folkloru.

 Zespół ludowy ŁUGOWIANKI – założony i prowadzony przez Andrzeja Janeczko, który pisze dla zespołu teksty i komponuje muzykę

 

Warto wiedzieć:

wstęp na targi dla zwiedzających – bezpłatny
miejsca parkingowe w dużej liczbie – bezpłatne
dojazd bez korków od strony Kalinowa
ulica Nowości w Bratoszewicach otwarta dla ruchu, ale na czas targów obowiązywał tu będzie zakaz parkowania i ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę
przybędzie blisko 200 wystawców
po raz pierwszy będą stoiska rolniczego handlu detalicznego (RHD)
dla dzieci będą przejażdżki na kucach
dla dzieci będą dmuchane zjeżdżalnie
gwiazdą AGROTECHNIKI 2019 będzie Maja Piwońska i Andrzej Janeczko czyli Trzeci Oddech Kaczuchy
 

×