Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Holandia: Rolnicy chcą uprawiać konopie medyczne

Autor:

Dodano:

Holenderscy producenci roślin w szklarniach poprosili swój rząd o zalegalizowanie uprawy konopi do zastosowań medycznych. Jako warunek wstępny dla tego kierunku produkcji, Glastuinbouw Nederland, stowarzyszenie zawodowe działające w ramach stowarzyszeniu rolników holenderskich  (LTO), widzi stworzenie jasnych przepisów.

W Westland, największym obszarze szklarniowym w Holandii, rolnicy mają nadzieję, że legalizacja uprawy konopi do celów medycznych doprowadzi do pięciokrotnego wzrostu ich rocznych obrotów do szacowanych 40 mld euro.

Dyrektor zarządzający holenderskiej firmy KUBO, zajmującej się budową szklarni, powiedział, że nadszedł czas, aby holenderscy producenci otrzymali produkt, dzięki któremu będą mogli coś zarobić. Według holenderskiego producenta z Westland Marco jego koledzy i dostawcy w sektorze do tej pory popierali jedynie uprawę konopi w krajach trzecich, takich jak na przykład Kanada.

W produkcji warzyw, owoców i roślin ozdobnych, holenderscy producenci ostro konkurują z producentami w innych krajach UE i Afryce.

Do tej pory tylko firma Bedrocan International może produkować konopie medyczne w Holandii. Uważa się ona za najbardziej doświadczonego producenta na świecie. Ze względu, na jakość jej wyrobów farmaceutycznych i szeroką gamę produktów z konopi, wiele rządów, naukowców i firm farmaceutycznych postanowiło z nią współpracować.

 

×