Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Australia: Załamuje się hodowla bydła

Autor:

Dodano:

Australijska organizacja branżowa Meat and Livestock Australia (MLA) mówi w swojej aktualnej prognozie rynkowej o „największym spadku narodowego stada bydła od dziesięcioleci”.

Na początku roku analitycy MLA do końca czerwca 2019 roku oczekiwali pogłowia wynoszącego 26,2 mln zwierząt. Teraz prognoza została obniżona o 1 milion sztuk do 25,2 miliona sztuk bydła. Byłby to spadek o 2,1 miliona zwierząt lub 7,7 proc rok do roku.

Niedobory paszy i brak wody przekonały już wielu rolników w zeszłym roku do oddania zwierząt do rzeźni lub ich wyeksportowania. Ten trend utrzymał się w pierwszych miesiącach 2019 roku. W styczniu i lutym ubito o 11 proc. więcej bydła niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Powodzie w północno-zachodnim Queensland na początku lutego br. zabiły ponad 500 tys. sztuk bydła.

W całym roku 2019 MLA przewiduje ubój 8,17 miliona zwierząt, czyli o 2 proc. mniej niż w 2018 r., kiedy susza zwiększyła go o 10 proc. MLA zakłada również, że odzyskanie „normalnego” pogłowia stada, czyli 28 mln zwierząt zajmie lata.

Analitycy uważają również, że udział zwierząt płci żeńskiej w ubojach we wszystkich rzeźniach wynosił ostatnio 54 proc., a w ruchomej średniej dwunastomiesięcznej 52 proc., przy czym wartości ponad 47 proc. wskazują na zmniejszenie się pogłowia stada. Spadek produkcji wołowiny w tym roku analitycy MLA przewidują na 2,6 proc. do 2,25 mln ton w porównaniu do ponadprzeciętnego poziomu z 2018 r.

Według MLA australijski eksport wołowiny ma spaść o 3,4 proc. do 1,60 mln ton w tym roku i o kolejne 9 proc. w 2020 r. Podobnie ma spaść eksport żywego inwentarza.

Głównymi nabywcami australijskiej wołowiny są: Japonia, USA, Chiny i Korea Południowa, które muszą dostosować się do wąskich gardeł w dostawach i wyższych cen.

 

×