Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ardanowski: Dotrzymamy terminu odpowiedzi Amerykanom ws. nadzoru nad wieprzowiną

Autor: Artur Kulikowski

Dodano: 08-05-2019 10:42

Polska ma dziś poinformować Amerykanów o działaniach podjętych w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi nadzoru weterynaryjnego. Grozi nam embargo na dostawy wieprzowiny do USA. By do niego nie doszło, do 15 lipca muszą zostać wdrożone zmiany, których domagają się Amerykanie. Głos w tej sprawie zabrał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

- Termin odpowiedzi na pismo jeszcze nie upłynął i oczywiście zostanie dotrzymany. Nowy, Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka przygotowuje odpowiedź na to pismo nie tylko ze względu na oczekiwania naszych przyjaciół z USA, ale również na poprawienie systemu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego. Amerykanie od wielu lat sygnalizowali, że życzyliby sobie, aby nadzór nad mięsem, ubojem i jego rozbiorem sprawowali pracownicy państwowi, a nie lekarze z wyznaczenia – mówi minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na początku kwietnia do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęło pismo, w którym Amerykanie wskazali na nie dość dokładny nadzór weterynaryjny i domagali się zatrudnienia dodatkowych lekarzy, którzy mieliby nadzorować zakłady wysyłające wieprzowinę na rynek USA pod kątem wyeliminowania ryzyka przeniesienia ASF. Dodatkowych 49 lekarzy weterynarii musi zostać zatrudnionych do 15 lipca. Jeżeli tak się nie stanie Amerykanie rozważają wstrzymanie importu naszej wieprzowiny. Ponadto strona polska została wezwana do składania raportów w sprawie działań już podjętych. Pierwszy tego typu dokument ma zostać wysłany dziś (8 maja). 

- Jesteśmy w bardzo dobrych kontaktach z USA i bierzemy pod uwagę ich sugestie. W środę damy Amerykanom naszą odpowiedź. Zgłosiłem, tak jak się zobowiązałem w kwietniu pod obrady Rady Ministrów, projekt ustawy zmieniającej funkcjonowanie weterynarii w Polsce. Zakłada on zwiększenie etatów w Inspekcji Weterynaryjnej tak, aby sprawy związane z mięsem były realizowane przez lekarzy będących pracownikami IW. To powinno w sposób istotny podnieść wiarygodność polskiego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności – dodaje minister rolnictwa.

W 2018 roku Polska sprzedała do USA wieprzowinę o wartości 631 mln zł. Na zatrudnienie dodatkowych inspektorów weterynarii ministerstwo będzie musiało przeznaczyć około 4 mln zł rocznie.

Czytaj więcej>>>>

>>>>> Amerykanie rozważają wstrzymanie importu wieprzowiny z Polski

×