Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Minimalny wzrost ceny rzepaku na MATIF

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen. Potaniała jedynie amerykańska soja o 0,4 proc. i jest najtańsza od 8 mies.

Cena rzepaku na paryskiej giełdzie wzrosła wczoraj o najmniejszy dopuszczalny przedział od 0,25 euro (0,1 proc.) do 364,00 euro/t (1562 zł/t). Kanadyjski rzepak podrożał po raz trzeci z rzędu (odbicie notowań od ponad czteroletniego minimum wyznaczonego 3 maja) o 0,4 proc. do 437,6 CAD/t. Natomiast amerykańska soja potaniała o 0,4 proc. do 299,18 USD/t – osiągając najniższy poziom od połowy września 2018 r.

Rosnące obawy o brak porozumienia pomiędzy USA i Chinami w kwestii zakończenia wojny handlowej (przypomnę, że import soi do Chin z USA obłożony jest 25 proc. cłem od blisko roku) oraz oczekiwania dobrych prognoz produkcji soi (miesięczny raport USDA opublikowany będzie jutro o 18 naszego czasu) negatywnie oddziałuje na notowania w ostatnich dniach, szczególnie soi.

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 0,07 proc. (364,00 euro/t - 1562 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,43 proc. (299,18 USD/t - 1149 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,44 proc. (437,60 CAD/t - 1246 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

×