Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ciągnikiem 80 km/h

Autor:

Dodano:

Czy można poruszać się ciągnikiem rolniczym po drogach publicznych z prędkością 80 km/h i to legalnie? Okazuje się, że jest to możliwe, ale na razie tylko we Francji.

Oczywiście, aby w pełni legalnie poruszać się z taką prędkością potrzebny jest odpowiedni pojazd i tu naprzeciw oczekiwaniom francuskich rolników wyszła firma Mercedes, która poddała homologacji rolniczej swoją legendarną wręcz ciężarówkę Unimog. Dzięki takiemu zabiegowi, we Francji można zarejestrować Unimoga jako ciągnik rolniczy.

W praktyce oznacza to, że można się nim poruszać nie mając prawa jazdy na samochody ciężarowe, ale wtedy prędkość jest ograniczona przepisami do 40 km/h. Oczywiście agregowana z takim ciągnikiem maszyna musi również mieć homologację do poruszania się z taką prędkością. 

Na razie taką homologację uzyskały modele z serii U (U318, U 423, U 427 oraz U 527), które dysponują sinikami o mocy od 180 do 300 KM. W wersji rolniczej pojazdy mogą być wyposażone w przedni TUZ o udźwigu 2,2 t oraz tylni TUZ o udźwigu 5 ton, a także przedni i tylni WOM. Jeśli chodzi o hydraulikę to ma ona wydajność 110 l/min i jest wyposażona w układ Load Sensing.

Zamiast standardowych opon można założyć opony z bieżnikiem rolniczym przystosowane do rozwijanych przez pojazd prędkości. Oczywiście pojazd ma napęd 4x4, który dodatkowo może być wyposażony w blokadę mostów skrzyni rozdzielczej oraz wszystkie pozostałe elementy dostępne w pojazdach tej serii.

Prędkość jest ograniczona do 80 km/h. "Ciągnik" na bazie Unimoga ma oczywiście skrzynię ładunkową, którą można wykorzystać np. jako dodatkowe miejsce na nawóz, kiedy ciągnik pracuje z rozsiewaczem. 

A Wy w jakiej pracy byście go widzieli w swoich gospodarstwach?

×