Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Iseki Robot Tractor, czyli bez traktorzysty też się da?

Autor:

Dodano:

Agencja prasowa TASS podała, że w ubiegłą niedzielę japońska firma Iseki zademonstrowała ministrom rolnictwa z krajów zrzeszonych w klubie G20 autonomiczny traktor w pracy. Ciągnik nie potrzebuje operatora i potrafi odpowiednio reagować na przeszkody.

Japończycy to jeden z najbardziej innowacyjnych narodów na świecie. Ich przemysł samochodowy, elektroniczny, a ostatnimi czasy maszyny rolnicze to ścisła czołówka naszego globu.

Prezentacja bezzałogowego ciągnika Iseki Robot Tractor odbyła się na przedmieściach miasta Niigata. Ciągnik bazuje na automatycznej technologii sterowania Iseki Dream Pilot, który w swojej pracy wykorzystuje ogólnoświatowy cywilny system nawigacji Global Navigation Satellite System (GNSS).

>> Producenci ciągników TAFE i Iseki razem: współpraca z globalnymi ambicjami

Ponadto, co warte podkreślenia, ta innowacyjna technologia nie ogranicza się tylko do pracy jednego autonomicznego ciągnika – umożliwia także pracę dwóch jednostek, czyli jeden traktorzysta obsługuje dwie maszyny. Pisaliśmy wszak ostatnio, że traktorzysta może zarobić godziwe pieniądze, ale znalezienie dobrego operatora to niełatwa sztuka. Technologia proponowana przez Iseki pozwala ten problem ominąć!

Pracę z wysoką precyzją ciągnikowi Iseki umożliwia wykorzystanie sygnału przenośnej stacji RTK-GNSS (Real Time Kinematic) i nawigacja inercyjna (IMU) w postaci anteny umieszczonej na pojeździe. Zasięg stacji RTK wynosi około 2 km.

>> Ile zarabia traktorzysta?

Ponadto dzięki zastosowaniu czujnika ultradźwiękowego i czujnika laserowego na podczerwień (czyżby rozwinięcie funkcjonalności systemu Claas Crop Sensor Isaria?) Robo Tractor automatycznie zatrzyma się, gdy zostanie wykryta osoba lub przeszkoda na drodze jego pracy. Jak wyjaśniali konstruktorzy z japońskiej firmy ten specjalny system bezpieczeństwa pozwala uniknąć wypadków, których w rolnictwie jest za dużo. O poprawności działania tego rozwiązania przekonali się obserwujący na pokazie, gdy traktor Iseki zatrzymał się przed umieszczoną tam celowo przeszkodą.

Na zakończenie napiszmy koleją równie ciekawą rzecz w tym całym rozwiązaniu, czyli to, że zdalne zarządzanie autonomicznym ciągnikiem Iseki Robot Tractor można wykonywać przy użyciu pilota podobnego do np. telewizyjnego. Dzięki niemu maszynę można aktywować lub zatrzymać

 

×