Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tyszkiewicz: Polskie rolnictwo jest w kryzysie, odpowiedzią - program Koalicji Europejskiej

Autor:

Dodano:

- Polskie rolnictwo przechodzi obecnie kryzys: susza, ASF oraz mniejsze środki z UE na rolnictwo wywalczone przez obecny rząd; odpowiedzią na kryzys jest program rozwoju wsi, autorstwa Koalicji Europejskiej - ocenił w poniedziałek Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.

Program zaprezentowano w poniedziałek na konferencji prasowej, w której - oprócz Tyszkiewicza - wzięli udział kandydaci Koalicji Europejskiej w wyborach do PE z okręgu podlaskiego i warmińsko-mazurskiego: lider listy Tomasz Frankowski, kandydat PO Marcin Bołtryk oraz kandydat z tej listy z partii Zieloni Tadeusz Nowak.

Tyszkiewicz nazwał obecną sytuację w polskim rolnictwie "wielkim kryzysem". Jak dodał, jego oznaką jest m.in. o 15 mld zł mniejszy budżet dla polskich rolników wynegocjowany przez obecny rząd w UE. Zapewniał, że w ramach 100 mld zł z UE, które chce wywalczyć Koalicja Europejska, zostaną też przeznaczone środki na rolnictwo.

Tyszkiewicz mówił też o ASF, która to epidemia - jak powiedział - niszczy polskich hodowców świń i uderza w gospodarstwa rodzinne. - To jest także przykład nieskuteczności obecnego rządu. Oddawaliśmy władzę, kiedy były trzy ogniska ASF, a dzisiaj mamy ich kilkaset i afrykański pomór świń przekroczył linię Wisły, rozwija się ciągle niszcząc polskie rolnictwo - ocenił Tyszkiewicz.

Niesprawną nazwał też pomoc obecnego rządu dla rolników, których dotknęły klęski żywiołowe. - Mamy dziś z całą pewnością na Podlasiu kolejną klęskę suszy i znowu władza w tej sprawie nic nie robi - podkreślił Tyszkiewicz. Jego zdaniem, odpowiedzią Koalicji Europejskiej na ten kryzys jest program rozwoju wsi.

W programie, który zaprezentowali kandydaci do PE znalazły się m.in. dopłaty bezpośrednie dla rolników w wysokości 280 euro. Jak mówił Frankowski, musi być taki sam poziom dofinansowania dopłat, co dla rolników w innych unijnych krajach.

Na program złoży się też m.in. dofinansowanie edukacji w mniejszych miejscowościach, dodatkowe środki na leczenie i profilaktykę na obszarach wiejskich czy zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego. W ocenie Frankowskiego, pomoże to wyrównać szanse mieszkańców wsi oraz zwiększy dostępność do służby zdrowia.

Nowak zwrócił z kolei uwagę, że środki powinny być też przeznaczone na zwiększenie dochodowości małych i średnich gospodarstw rolnych. - Obecnie 97 proc. polskich rolników otrzymuje jedynie 60 proc. środków unijnych, a 7 proc. rolników tych dużych gospodarstw otrzymuje aż 40 proc. - mówił i dodał, że na polskich wsiach przeważają małe i średnie gospodarstwa i to je trzeba wspierać, aby zapobiegać wyludnianiu tych miejscowości. W ocenie Nowaka, warto też wspierać produkcję ekologicznej żywności.

Nowak mówił też o wsparciu małej energetyki jak biogazownie i fotowoltaika na wsiach i małych miejscowościach. - Należy tak wspomagać ten sektor energetyczny, aby rolnikom opłacało się produkować energię nie tylko na własne potrzeby, ale również mogli czerpać z tego korzyść produkując więcej energii niż potrzebują - przekonywał.

Bołtryk zwrócił uwagę na wsparcie aktywnych rolników produkujących żywność. Mówił też o wprowadzeniu szybkich procedur wypłacania rolnikom odszkodowań za niszczenie upraw przez zwierzęta.

×