Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

AGROunia wnioskuje o uchylenie zgody dotyczącej przejęcia Pini Polonia

Autor:

Dodano:

Wczoraj AGROunia złożyła w Kancelarii Premiera wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej przejęcia Pini Polonia przez koncern Smithfield Foods. Zdaniem organizacji, podjęto ją z naruszeniem prawa.

AGROunia poinformowała o tym na swoim fejsbukowym profilu. W komunikacie czytamy: „Według naszych prawników (oraz zgodnie ze zdrowym rozsądkiem) decyzja ta jest wydana z naruszeniem przepisów. W związku z tym zgodnie z przewidzianą procedurą prawną uruchomiliśmy procedurę ponownego rozpatrzenia tej sprawy. Piłeczka po stronie Premiera! Czy zajmie się na poważnie naszymi sprawami? Mówimy sprawdzam.”

Z krótkiego materiału video, zamieszczonego obok informacji dowiadujemy się, że zdaniem AGROunii Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął tę decyzję bez konsultacji ze środowiskiem branżowym – izbami rolniczymi, grupami producentów trzody, organizacjami rolniczymi i związkami zawodowymi, oraz nie wysłuchał opinii najbardziej zainteresowanych w sprawie dostawców zakładów. Zdaniem zaś AGROunii planowana transakcja źle wpłynie na branżę producentów trzody i na przetwórstwo, prowadząc z czasem do szkodliwej koncentracji i dominacji na krajowym rynku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w listopadzie ub.r. wyraził zgodę na przejęcie największej w kraju i Europie Środkowej ubojni w Kutnie oraz innych zakładów włoskiej spółki przez światowego giganta - należącego do Chińczyków - koncern Smithfield Foods.

Transakcja dotycząca przejęcia przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej. KE przekazała jednak sprawę do UOKiK uznając, że koncentracja będzie mieć wpływ tylko na polski rynek, a nasz urząd ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy.

UOKiK, jak wynika z oficjalnych komunikatów urzędu, uznał za konieczne przeprowadzenie badania rynku, a po dokonanej analizie orzekł, że transakcja nie ograniczy konkurencji na rynku w Polsce. „Smithfield Foods będzie musiał konkurować z innymi ubojniami. W związku z tym nie ma podstaw do obaw, że przedsiębiorcy będą zaniżać ceny skupu żywca, zwłaszcza że ceny na krajowym rynku są transparentne” – argumentował oficjalnie swoja decyzję UOKiK.

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa, którego właścicielami są Chińczycy. W naszym kraju gigant kontroluje już m.in. grupę Animex, poza tym dysponuje 9 ubojniami, zakładami rozbioru i przetwórstwa mięso.

Pini Polonia to część włoskiej grupy kapitałowej Pini Group, która posiada spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Ubojnia w Kutnie to największy tego typu zakład w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ubojnia może bić dziennie kilkanaście tysięcy świń.

 

×