Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejny silny wzrost cen zbóż na światowych giełdach

Autor: Tomasz Roszkowski

Dodano: 15-05-2019 15:31

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w większości mocnym wzrostem cen. Dzisiaj wzrosty są kontynuowane.

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się ponownie silnym wzrostem cen. Dzisiaj wzrosty są kontynuowane. Cena pszenicy na MATIF w kontrakcie z dostawą we wrześniu wczoraj wzrosła o 1,0 proc. do 170,5 euro/t (735 zł/t), dzisiaj wczesnym popołudniem zyskuje kolejny 1,0 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym podniosła się we wtorek o 0,6 proc. i kosztowała 164,0 euro/t (707 zł/t) - natomiast dzisiaj drożeje o 0,8 proc.

Pszenica na CBOT podrożała wczoraj o 1,9 proc. i kosztowała 161,39 USD/t., natomiast dzisiaj wczesnym popołudniem zyskuje kolejne 3 proc. Cena kukurydzy na giełdzie w Chicago wzrosła we wtorek aż o 3,7 proc. do 141,92 USD/t- a dzisiaj po południu zyskuje kolejne prawie 3 proc. Tempo zasiewów kukurydzy w USA jest obecnie o ok. połowę niższe niż normalnie i wynosi zaledwie 30 proc. Prognozy pogody na najbliższy tydzień zapowiadają dalsze opady deszczu co stawia pod znakiem zapytania wykonanie planu zasiewów kukurydzy. To przekłada się na silne wzrosty jej cen.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,04 proc. (170,50 euro/t - 735 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,86 proc. (161,39 USD/t- 619 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,61 proc. (164,00 euro/t- 707 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 3,74 proc. (141,92 USD/t - 544 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

×