Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stan kukurydzy – od braku wschodów do 2-3 liści

Autor:

Dodano:

Stan zaawansowania rozwoju kukurydzy jest bardzo zróżnicowany. Straty z powodu przymrozków są lokalne.

O tym, że siewy kukurydzy w tym roku zaczęły się bardzo wcześnie pisaliśmy TUTAJ. Pierwsze siewniki wyjechały w pole na Południu kraju jeszcze na początku kwietnia. Następnie były one przystopowane pogodą TUTAJ i to właśnie warunki pogodowe i termin siewu w największej mierze przyczyniły się do obecnego stanu upraw, które są na bardzo różnym etapie.

- W siewach od połowy kwietnia rośliny obecnie rozwijają 2-3 liście. Siewy tuż po Wielkanocy zazwyczaj albo szpilkują albo mają 1-2 liście, ale są jeszcze pola, gdzie kukurydza jeszcze nie wzeszła, gdyż siana była na początku maja – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl dr hab. inż. Paweł K. Bereś z Instytutu Ochrony Roślin PIB, TSD Rzeszów.

W jego opinii chłody i lokalne przymrozki z ostatnich dni wstrzymują jeszcze intensywny wzrost roślin. Kłopot stanowią też straty po przymrozkach, o czym pisaliśmy TUTAJ.

- Przymrozki lokalnie uszkodziły blaszki liściowe, niemniej jeżeli stożek wzrostu był jeszcze pod ziemią, wówczas roślina będzie dalej rosła. W niektórych regionach sprawdza się na bieżąco, czy uszkodzone przez mróz rośliny odbijają - chłody nieco ten proces wstrzymywały, idące ocieplenie szybko powinno sytuację wyjaśnić – dodaje dr hab. Bereś.

Co się dzieje w uprawach? Zagrażają im szkodniki. - Na ten moment trwa nalot ploniarki zbożówki na kukurydzę - nie był on intensywny z uwagi na chłody i deszcze, jednak wraz z poprawa pogody sytuacja może się zmienić. Na kukurydzy są już obecne pierwsze migrantki mszycy czeremchowo-zbożowej, ale są jeszcze nieliczne – wylicza ekspert.

W kukurydzy warto pomyśleć o odchwaszczaniu – tym przedwschodowym TUTAJ i powschodowym TUTAJ, gdyż roślina ta we wczesnych etapach rozwoju szybko może być przez nie zagłuszona – nie można do tego dopuścić.

×