Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Przed wyborami do izb rolniczych

Autor:

Dodano:

Wybory do izb rolniczych to przywilej i szansa dla rolników - uważają minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i przewodniczący Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

- Firma Eskimos wczoraj zakończyła wypłatę należności za skupione jabłka dla wszystkich rolników – od tej informacji minister Jan Krzysztof Ardanowski  rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową. Jak podkreślił, to ważna informacja  dla polskich rolników, potwierdzająca zaangażowanie rządu i wspieranie polskich rolników – co nie było łatwe.

Sytuacja związana z koniecznością tej interwencji pokazała jednak bezradność środowiska sadowników, słabo zorganizowanego. Nadwyżki rynkowe dowodzą niezbilansowanie produkcji, złą strukturę odmianową, ale i bezradność środowiska. Minister podkreślał, że środowisko sadowników  – wymienił Mirosława Maliszewskiego – nie wypracowało rozwiązań, które pokażą jego siłę.

 MRiRW zamieściło na swojej stronie internetowej wykaz cen rekomendowanych, zalecanych dla owoców przemysłowych. Jest przygotowana ustawa, która pozwoli UOKiK-owi dodatkowo skontrolować podmioty, nie stosujące się do tych wskazówek dotyczących „rekomendowanego pasma cenowego”.

Przechodząc do tematu wyborów do izb rolniczych minister podkreślał rolę izb – jak mówił, „samorządu rolniczego” obecnego w całej Europie i chlubnie zapisanego w polskiej historii.

To jedyna organizacja, która ma prawo wypowiadać się w imieniu wszystkich rolników.

Minister zapowiedział też, że wkrótce Porozumienie Rolnicze zakończy etap prac, polegający na dyskusji i przedstawieniu wniosków i  problemów do rozwiązania. Zespoły te mnie zostaną jednak rozwiązane, będą działać permanentnie.

W swojej wypowiedzi Wiktor Szmulewicz, przewodniczący Krajowej Rady Izb Rolniczych, zaapelował o udział w wyborach do izb.

 

×