Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W ciągu tygodnia amerykańskie zboża podrożały blisko 10 procent

Autor:

Dodano:

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Jednak w ujęciu tygodniowym większość zbóż podrożała, w tym za oceanem o blisko 10 proc.

Piątkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Jednak w ujęciu tygodniowym przeważały silne wzrosty cen, szczególnie za oceanem. Cena pszenicy na MATIF w kontrakcie z dostawą we wrześniu w piątek nie zmieniła ceny i kosztowała 173,75 euro/t (748 zł/t), natomiast przez ostatni tydzień podrożała o 2,8 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym obniżyła się o 0,5 proc. i kosztowała 162,00 euro/t (698 zł/t), a w ujęciu tygodniowym obniżyła się o 0,9 proc.

Pszenica na CBOT potaniała w piątek o 0,4 proc. i kosztowała 170,86 USD/t, jednak w ujęciu całego minionego tygodnia notowania podniosły się aż o 9,5 proc. i są najwyższe od 1,5 mies. Cena kukurydzy na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,1 proc. do 150,88 USD/t, natomiast przez tydzień podniosła się o 9,0 proc. i jest najwyższa od 18 grudnia 2018 r.

Wzrost cen amerykańskich zbóż napędzały informacje o dużych opóźnieniach w siewach wywołanych dużą wilgotnością gleby. Fundusze spekulacyjne, które wcześniej grały na spadki cen zaczęły odkupować krótkie pozycje windując ceny kontraktów zbożowych o prawie 10 proc. w bardzo krótkim czasie.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena w piątek nie zmieniła się (173,75 euro/t - 748 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 0,43 proc. (170,86 USD/t- 659 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,46 proc. (162,00 euro/t- 698 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 1,12 proc. (150,88 USD/t- 582 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

×