Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tuczniki znów drożeją. Niestety nie w Polsce

Autor:

Dodano:

Po zeszłotygodniowym wzroście cen tuczników w Niemczech spodziewaliśmy się również dużych podwyżek w krajowych skupach. Niestety nie zaobserwowaliśmy większych oznak poprawy sytuacji.

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły wyraźny wzrost cen tuczników na rynku niemieckim. W tym czasie podskoczyły one o 7 eurocentów do poziomu 1,80 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Niestety, podwyżki te nie przełożyły się na poziom cen w kraju. Uwzględniając stawki obowiązujące w naszym kraju dwa tygodnie temu, obecnie skupy za kilogram półtuszy w klasie E płacić powinny około 7,40 - 7,50 zł netto za kilogram. Tymczasem praktycznie od początku maja średnia cena półtusz w tej klasie wynosi w naszym kraju około 7,10 zł netto za kilogram.

Zmiany nie przyniósł również ten tydzień. W porównaniu z naszym zeszłotygodniowym notowaniem ceny wzrosły o symboliczny grosz. Obecnie za żywiec wieprzowy skupy płacą przeciętnie 5,50 zł netto za kilogram, zaś za półtusze w klasie E - 7,12 zł netto za kilogram. Ceny żywca wahają się w przedziale 4,90 - 5,90, zaś tuczników w wbc - 6,75- 7,50 zł netto za kilogram.

Obserwujemy zatem coraz większy dystans pomiędzy cenami tuczników w Polsce i w Niemczech. Przy obecnym kursie euro, cena niemiecka przeliczona na złotówki wynosi około 7,75 euro za kilogram wagi bitej ciepłej, co oznacza że w przeliczeniu na polską walutę krajowym producentom oferowana jest stawka niższa o 65 groszy.

×