Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wielki pożar tartaku pod Turkiem

Autor:

Dodano:

Aż 36 zastępy straży pożarnej gasiły pożar tartaku w miejscowości Smulsko, w gminie Przykona w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie).

Pożar zauważono w poniedziałek, po godz. 17.00. Kłęby gęstego dymu widoczne były z odległości kilku kilometrów. Początkowo na miejsce zadysponowano trzy zastępy strażaków z PSP w Turku oraz zastępy z pobliskich jednostek OSP Smulsko, OSP Przykona i OSP Dobra, ale siły te okazały się zbyt skromne do walki z szalejącym żywiołem.

„Po dojeździe okazało się, że płonie hala produkcyjna do obróbki drewna oraz cześć socjalna. Pożar zagrażał pozostałym budynkom produkcyjnym oraz linii technologicznej znajdującym się na terenie zakładu (…). W pierwszej fazie działań priorytetem strażaków poza gaszeniem pożaru była obrona sąsiednich obiektów. Z uwagi na dużą skalę pożaru na miejsce zdarzenia dysponowano dodatkowe siły i środki z powiatów kolskiego, kaliskiego, poddębickiego i ostrowskiego. Ponieważ działania gaśnicze wymagały użycia znacznej ilości wody, do Smulska przyjechali również strażacy z Komendy Miejskiej z Kalisza wyposażeni w cysternę o pojemności 22 000 litrów wody. Na miejsce prowadzonych działań Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu zadysponowało pluton wsparcia z terenu powiatu kolskiego w ramach Wielkopolskiej Brygady Odwodowej oraz Grupę Operacyjną WKW" - informuje Komenda Powiatowa PSP w Turku.

Ogółem w akcji gaśniczej uczestniczyło aż 36 zastępów, czyli 138 strażaków. Działania trwały do 7.00 rano w środę. Budynek tartaku spłonął doszczętnie. Żaden z pracowników zakładu nie ucierpiał.

Na razie nie wiadomo, co było zarzewiem pożaru. Ustalić ma to policyjne śledztwo. W opinii strażaków pożar przez dłuższy czas rozwijał się niezauważony.

 

×