Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemal 92 kg nielegalnych środków ochrony roślin ujawniono na granicy

Autor:

Dodano:

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili przemyt blisko 92 kg środków ochrony roślin podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce. Kontrabanda o rynkowej wartości 36 tys. złotych ukryta była w autokarze.

Jak poinformowała w środę rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, środki zostały znalezione przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w autokarze jadącym z Ukrainy do Szczecina. - Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli, że w różnych skrytkach autokaru znajdują się niezgłoszone do kontroli środki ochrony roślin. Było to 366 opakowań o łącznej masie blisko 92 kg - dodała.

Do przemytu przyznał się kierowca autokaru, 35-letni obywatel Ukrainy, przeciwko któremu wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary grożącej kierowcy zabezpieczona zostało kwota 8 tys. zł.

Chabowska zaznaczyła, że od początku tego roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu funkcjonariusze KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 260 kg pestycydów niewiadomego pochodzenia.

Rzecznik podkreśliła, że na przewóz tego typu towaru niezbędne jest zezwolenie ministra rolnictwa. - Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi - powiedziała.

Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych. Jak przypomniała Chabowska, w 2018 r. dzięki kontrolom na granicy wschodniej Polski oraz w portach morskich udało się wyeliminować 21 ton takich środków.

×