Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne silne wzrosty cen amerykańskich zbóż

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen. Najwięcej zyskała kukurydza na CBOT, bo 4,0 procent.

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen kontraktów. Cena pszenicy na MATIF w kontrakcie z dostawą we wrześniu podrożała o 1,5 proc. i kosztowała 184,75 euro/t (794 zł/t), najwięcej od lutego br. w kontrakcie z dostawą we wrześniu. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym nie zmieniła notowań wobec dnia poprzedniego i kosztowała 163,00 euro/t (700 zł/t).

Pszenica na CBOT podrożała wczoraj o 3,1 proc. i kosztowała 185,46 USD/t, czyli najwięcej od połowy lutego br. Cena kukurydzy na giełdzie w Chicago wzrosła o 4,0 proc. do 165,45 USD/t i jest najdroższa od 20 czerwca 2016 r. Od początku obecnej fali wzrostowej (od 10 maja br.) amerykańska pszenica podrożała już o 20,5 proc., natomiast cena kukurydzy wzrosła o 22,7 proc.

Wzrosty cen amerykańskich zbóż napędzają duże opóźnienia w zasiewach (mokro). Ogłoszony wczoraj po zamknięciu giełdy najnowszy raport o postępie zasiewów rozczarował inwestorów. Do ostatniej niedzieli zasiano jedynie 58 proc. planowanego areału kukurydzy (najgorsze dane w historii raportowania) przy średniej wynoszącej 90 proc. Prognozy pogody na najbliższe dni są nadal niekorzystne w związku z zapowiadanymi opadami deszczu. Dzisiaj w handlu nocnym amerykańska kukurydza drożeje o kolejne 3 proc., a pszenica o 2 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,51 proc. (184,75 euro/t - 794 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 3,12 proc. (185,46 USD/t - 712 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena nie zmieniła się (163,00 euro/t - 700 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 3,96 proc. (165,45 USD/t - 635 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×