Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Izby rolnicze gotowe do wapnowania gleb rolniczych

Autor:

Dodano:

KRIR intensywnie zabiega o szersze kompetencje dla izb rolniczych. Chce m.in. podjąć się realizacji zapowiadanego przez resorty rolnictwa i środowiska programu wapnowania gruntów rolniczych.

„W związku z zapowiedzianym w dniu 10 maja br. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Ministrem Środowiska uruchomieniem programu pn.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wyraził gotowość izb rolniczych do realizacji w/w programu oraz wniósł do Ministra Rolnictwa o przekazanie realizacji tego zadania izbom, jako zadanie zlecone” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

KRIR zaznacza w nim od razu, że powierzenie izbom tego zadania jest możliwe na mocy stosownego porozumienia, a więc zgoda na wysuwaną propozycję zależy wyłącznie od dobrej woli rządu. „Izby rolnicze od lat zabiegają o wznowienie dopłat do wapnowania gleb, przedstawiając argumenty uzasadniające konieczność odkwaszania gleb oraz poprawiania struktury również w kontekście ochrony środowiska. KRIR liczy, że zapowiedziany program zostanie pilnie uruchomiony, gdyż w całym kraju znajdują się gleby wymagające odkwaszenia i poprawy struktury, a proces ten pogłębia się z każdym rokiem” – czytamy dalej w opublikowanej przez Zarząd KRIR informacji.

Jak z kolei poinformowało ministerstwo rolnictwa, na „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” przewidziano 300 mln zł w latach 2019-2023. Program na ruszyć już tej jesieni, a wsparcie ma trafić przede wszystkim do małych gospodarstw, w których gleba jest zdegradowana. Według zapowiedzi, pomoc ma wynosić 300 zł do tony czystego składnika dla gospodarstw do 25 ha, 200 zł dla gospodarstw od 25 do 50 ha, oraz 100 zł dla gospodarstw o areale od 50 do 75 ha.

Minister środowiska zaapelował natomiast do gmin, by zorganizowały badania gleb, gdyż ich wyniki będą podstawa do wdrożenia wsparcia na danych terenach. Przyznał, że dyskusja nad wyborem operatora wciąż trwa, lecz pewnie zajmą się tym zadaniem ODR-y. Minister Ardanowski z kolei nie wyklucza poszerzenia kompetencji i powierzenia nowych zadań izbom rolniczym. Dał jednak do zrozumienia, że dyskusje w tym temacie rozpocząć będzie można dopiero po lipcowych wyborach i wiele będzie zależało od ich wyniku.

×