Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dni Pola Amazone 2019 w Lipsku

Autor:

Dodano:

W tym roku na przełomie maja i czerwca w Lipsku organizowane są już dwunaste Dni Pola Amazone. Zapraszani są na nie rolnicy i przedstawiciele mediów z różnych krajów.

Na wyjazd do Lipska udaliśmy się z firmą Agromix z Rojęczyna. Jak poinformował gości zebranych w fabrycznym Active Center Wolfgang Schwarze, export manager Amazone, przez wszystkie edycje dni pola odwiedziło już ponad 1000 osób z Polski. Przed grupą z naszego kraju w Lipsku byli rolnicy niemieccy, a po naszym wyjeździe zakłady odwiedzą jeszcze goście z Węgier, Czech, Słowacji oraz Rosji.

Lipską fabrykę założył w 1863 r. Rudolph Sack. Po II wojnie zakłady zostały znacjonalizowane, a pod koniec lat siedemdziesiątych wcielone do Kombinatu Fortschritt. Po transformacji systemowej w latach dziewięćdziesiątych ub. wieku w wyniku burzliwej prywatyzacji przyjęły formę spółki z o.o. i nazwę BBG GmbH Leipzig – Maszyny do uprawy gleby Sp. z o.o. Lipsk.

W roku 1993 spółka została przejęta przez firmę Franz Kleine, ale nie trwało to długo, gdyż ta druga ogłosiła swoją upadłość w 1998. W tym samym roku lipskie zakłady zostały ostatecznie przejęte przez Amazonen-Werken.

Przez te wszystkie lata w Lipsku były produkowane głównie maszyny uprawowe, opryskiwacze, ale również np. w latach 1971-92 kombajn do zbioru buraków KS-6 konstrukcji radzieckiej. Obecny asortyment Amazonen-Werke to kompletna gama maszyn rolniczych „od żniw do żniw”, a Lipsk to głównie produkcja agregatów Catros i Cenius, pługów Cayron oraz montaż opryskiwaczy zaczepianych UG.

Amazonen-Werke to 9 zakładów produkcyjnych w Niemczech, Francji, Rosji oraz na Węgrzech i 1850 pracowników oraz 130 praktykantów, w tym w zakładach Amazone BBG Lipsk pracuje 280 osób.

Nie mając w swojej ofercie kombajnów, ani ciągników niemiecki producent zajmuje wysokie trzecie miejsce w rankingu popularności DLG. Wpływ na to może mieć duża innowacyjność przedsiębiorstwa poparta 32 medalami zdobytymi na 11 targach Agritechnica.

>> Fendt cieszy się największą renomą w Niemczech. Ranking DLG

– Amazone co roku inwestuje w badania i rozwój 5 proc. swoich obrotów – mówił Wolfgang Schwarze, pracujący w firmie od 33 lat . – 20 proc. produkcji to rynek wewnętrzny (Niemcy i Austria, która za taki jest uważana), a reszta export. Polska jest trzecim rynkiem zagranicznym dla nas po Rosji i Francji. Przez ostatnie 5 lat polskim rolnikom sprzedaliśmy około 6 tys. naszych maszyn – dodał.

Ponadto jak informuje Andrzej Borowiec, reprezentant Amazone na Polskę, niemiecka firma prowadzi od 25 lat własne doświadczenie polowe z różnymi metodami upraw „3C”, ponieważ około 30-40 proc. wszystkich kosztów uprawy to koszty zabiegów agrotechnicznych. I tu właśnie Amazone szuka oszczędności prowadząc badania nad różnymi systemami upraw prowadzonymi przy wykorzystaniu własnego, bardzo szerokiego asortymentu maszyn.

– Mając na uwadze wyniki naszch doświadczeń z ostatnich lat największe plony i zyski przyniosła uprawa bezorkowa na głębokość 13-15 cm przy użyciu grubera Cenius/Centaur i siewnika Citan, siewnika punktowego ED/EDX w siewie rzepaku oraz kukurydzy – przekazał wyniki badań Andrzej Borowiec.  – Co ciekawe nie była to najtańsza metoda. Za takową została uznana również uprawa bezorkowa, ale na głębokość 8 cm przy pomocy brony talerzowej Catros i tych samych siewników – dodaje.

Doświadczenia polowe Amazonen-Werke dowiodły również, że im mniejsza intensywność uprawy tym większa zawartość próchnicy w górnej warstwie gleby (ochrona gleby przed wysychaniem i erozją) i wody (więcej porów) oraz ograniczone powstawanie podeszwy płużnej. Uprawa bezorkowa to również oszczędność paliwa na poziome 30-55 proc. i oszczędność godzin pracy – 35-45 proc. Z drugiej strony uproszczone metody uprawy to gorsze wschody oraz postępujące z czasem coraz większe zachwaszczenie.

W Lipsku swój bardzo ciekawy wykład na temat aktualności w ochronie roślin przedstawił także prof. dr hab. inż. Marek Korbas z IOR w Poznaniu. Mówił m.in. o tym, że do 20 listopada 2019 r. z datą graniczną na zużycie zapasów do 20 maja 2020 r. państwa członkowskie UE są zobowiązane do cofnięcia zezwoleń na  środki ochrony roślin zawierające jako substancję czynną popularny chlorotalonil. Zawierające go preparaty używane są do zwalczania szeregu patogenów w uprawach zbóż, ziemniaka, roślin bobowatych oraz warzyw i roślin ozdobnych. Jest to kolejny przyczynek do szerszego powrotu mechanicznych metod zwalczania chwastów w uprawach.

>> Amazone właścicielem działu pielników Schmotzer

 

 

 

×