Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wskaźnik cen żywności FAO nadal rośnie

Autor: JK

Dodano: 06-06-2019 14:51

Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen żywności FAO (FFPI) wzrósł w maju 2019 r. do około 172,4 punktów, o 1,2 proc. (2,1 punktu) więcej niż wynosił w kwietniu. Na tym poziomie FFPI nadal pozostaje o 1,9 proc. poniżej jego poziom w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Podczas gdy wskaźniki cen cukru i olejów spadły, inne wskaźniki w maju wzrosły.

Wskaźnik cen zbóż FAO w maju wynosił średnio 162,3 punktu, co oznacza wzrost o 1,4 procent (2,2 punktu) od kwietnia i 6 procent poniżej wartości z maja 2018 roku. Niewielki miesięczny wzrost to odpowiedź na malejące perspektywy produkcji w USA. Natomiast notowania cen pszenicy w maju były ogólnie niższe ze względu na perspektywy dużej podaży globalnej i możliwości eksportowe.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wynosił w maju średnio 127,4 punktu, co oznacza spadek o 1,3 punktu (lub 1,1 procent) w stosunku do poprzedniego miesiąca. Od kwietnia wskaźnik utrzymuje się znacznie poniżej poziomu z 2018 r. Staniały oleje słonecznikowy i rzepakowy. Olej sojowy otrzymał wsparcie ze strony większego popytu importowego.

Wskaźnik cen wyrobów mleczarskich FAO w maju wynosił średnio 226,1 punktów, co oznacza wzrost o 11,2 punktu (5,2 procent) w stosunku do kwietnia, co sprawiło, że wskaźnik zbliżył się do pięcioletniego maksimum. Gwałtownie wzrosła cena sera, a inne produkty miały ceny powyżej poziomu ze stycznia.

Wskaźnik cen mięsa FAO wynosił średnio ponad 170,2 punktów w maju, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z kwietniem. W Azji Wschodniej ceny wieprzowiny są coraz bardziej uzależnione od ASF w regionie. Ceny mięsa wołowego są nadal stabilne, ceny mięsa owczego spadły na skutek rekordowego eksportu z Oceanii, a ceny mięsa drobiowego pozostały stabilne.

Wskaźnik cen cukru FAO wynosił w maju 2019 r średnio 176 punktu, co oznacza spadek o 5,8 punktu (3,2 procent) w stosunku do kwietnia. Spadek cen cukru związany jest ze wzrostem eksportu cukru z Indii, które są największym światowym producentem. Niskie światowe ceny energii nie zachęcają do przerobu cukru na etanol. Brazylijska produkcja cukru w zakończonym w marcu sezonie była niższa o 17 proc. rok do roku, co jednak nie wystarczy by zrównoważyć presję na obniżkę cen.

×