Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

DRV podnosi prognozę zbiorów zboża w Niemczech

Autor:

Dodano:

Deszcze przyczyniły się do poprawy oczekiwań w wielu częściach Niemiec. Stowarzyszenie Raiffeisen (DRV), zakłada, że w Niemczech zbiory zbóż w nowym sezonie będą charakteryzowały się ponadprzeciętnym wynikiem.

W obecnej prognozie DRV zakłada zbiory zbóż na poziomie 48,0 mln ton. Odpowiada to prawie 27 procent więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Pszenica, w ilości około 24,7 mln ton, będzie stanowić nieco ponad połowę całkowitych zbiorów zbóż. Czy ta ilość rzeczywiście będzie wyprodukowana, okaże się w ciągu najbliższych trzech tygodni, a kłosy znajdują się w fazie napełniania ziarnem i dlatego są zależne od dostatecznej ilości wody.

Według analityka DRV, jeśli letnie temperatury utrzymują się przy niewystarczających opadach, należy się obawiać strat plonów, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie Niemiec. Tam opady deszczu w ostatnich tygodniach były nadal niewielkie.

Zbiory jęczmienia przewidywane są na 12,1 mln ton. W niektórych regionach dojrzewanie rozpoczęło się i żniwa na wczesnych obszarach zbiorów powinny rozpocząć się pod koniec czerwca.

Zbiory żyta są obecnie prognozowane na 3,6 mln ton ze względu na znaczny wzrost areału (+ 22 proc.) i wyższe średnie plony niż w poprzednim roku (+ 34 proc.).

Jednak rzeczywista wielkość zbiorów prawdopodobnie będzie niższa, ponieważ zostało ono już zebrane z obszarów przeznaczonych do produkcji paszy dla zwierząt lub biomasy dla biogazowni. Możliwe jest zmniejszenie powierzchni o 70 tys. hektarów. Wtedy plony wyniosłyby 3,2 mln ton.

DRV nadal nie ma dobrej prognozy zbiorów rzepaku i spodziewa się ilości wynoszącej nieco poniżej 3,1 mln ton. To byłby najgorszy wynik od 1998 roku. To, czy ta ilość może być realna, zależy od dalszych warunków pogodowych, tak jak w przypadku zbóż. Gorąca i sucha pogoda utrudniałaby tworzenie się ziaren.

 

×