Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silny wzrost ceny amerykańskiej pszenicy na giełdzie CBOT

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen. Najwięcej zyskała amerykańska pszenica 3,9 proc.

W ostatnich dniach sytuacja na światowym rynku zbóż zmienia się jak w kalejdoskopie. We wtorek i środę mieliśmy do czynienia z silnym spadkiem notowań amerykańskiej pszenicy po wcześniejszych bardzo mocnych wzrostach. Wczoraj na rynek powrócił ponownie optymizm z blisko 4-procentowym wzrostem ceny, który przeniósł się na wzrost większości pozostałych zbóż. Cena pszenicy na MATIF w kontrakcie z dostawą we wrześniu wzrosła o 0,3 proc. i kosztowała 179,50 euro/t (768 zł/t). Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie sierpniowym potaniała wobec dnia poprzedniego o 0,3 proc. do 174,50 euro/t (749 zł/t). Jednak patrząc na wykres kontynuacyjny poniżej jest to najwyższa cena kukurydzy na Matif o połowy lutego br. (niżej notowany kontrakt czerwcowy przedwczoraj miał ostatnie notowanie).

Pszenica na CBOT podrożała wczoraj o 3,9 proc. i kosztowała 187,39 USD/t. Cena kukurydzy na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,4 proc. do 165,54 USD/t. We wtorek i środę spadek cen pszenicy wiązał się z „rozczarowaniem” inwestorów, którzy liczyli na pogorszenie stanu upraw pszenicy w USA w związku z opadami deszczu. Jednak raport wykazał nieznaczną poprawę stanu plantacji i w konsekwencji na rynku pszenicy nastała korekta ostatnich wzrostów cen, siłą rzeczy korekta przeniosła się również na rynek kukurydzy. Jednak wczoraj ponownie cena silnie zdrożała- w kontraście do silnych opadów w USA stoi narastający problem z suszą u innych głównych producentów i eksporterów pszenicy na świecie. Susza zagraża uprawom w Kanadzie, Rosji i Australii. Zanosi się na to, że najbliższe tygodnie na światowych giełdach zbóż mogą być bardzo ciekawe, a osiągane poziomy cen mogą przerosnąć dzisiejsze oczekiwania.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,28 proc. (179,50 euro/t - 768 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 3,92 proc. (187,39 USD/t - 713 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 0,29 proc. (174,50 euro/t - 747 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 1,39 proc. (165,54 USD/t - 630 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×