Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Cała uprawa za jednym przejazdem

Autor:

Dodano:

Zespół maszyn, który za jednym przejazdem gwarantuje uprawę gleby, siew kukurydzy lub buraka oraz zaopatrzenie rośliny w nawóz zarówno na starcie, jak i w późniejszym okresie wegetacji. Tak, to możliwe… i w dodatku w polskim wykonaniu.

Pokaz innowacyjnego agregatu do uprawy gleby i siewu kukurydzy był „gwoździem programu” tegorocznych targów „Agrotechnika” w Bratoszewicach pod Łodzią. Projekt pod nazwą „Azomais” sprowadza się ostatecznie do uproszczonej uprawy gleby z jednoczesnym wysiewem nasion i zaopatrzeniem ich w nawóz zarówno na starcie, jak i w późniejszym okresie wegetacji. Misją Państwowego Instytutu Maszyn Rolniczych było stworzenie maszyny, która takiemu zadaniu podoła. Pozostali konsorcjanci musieli po pierwsze opracować nawóz, który wolno i stopniowo rozkładając się w glebie, będzie rośliny zaopatrywał w niezbędne składniki w późniejszych etapach wzrostu, a po drugie opracować technologię i przeprowadzić konieczne badania nowych rozwiązań. Zaprezentowany w Bratoszewicach agregat to konstrukcja prototypowa, która jednak z bardzo zadowalającym skutkiem jest testowana od 5 lat na różnych polach doświadczalnych w kraju. Agregat pozwala na jednoczesną pasową uprawę gleby, nawożenie i sianie nasion na uprawach szerokorzędowych, np. kukurydzy i buraków cukrowych. Jeden przejazd zespołem maszyn pokazanym na targach pod Łodzią zastąpić może 3 lub 4 tradycyjne zabiegi, zwykle stosowane w tych uprawach.

Konstrukcja ta powstała w ramach projektu „Niskonakładowy i bezpieczny dla środowiska system nawożenia i siewu kukurydzy”. Projekt ten zrealizowało konsorcjum złożone z: Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa IUNG w Puławach, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytutu Nowych Syntez Chemicznych (INS) w Puławach i Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w Puławach.

×