Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Brakuje wody w Skierniewicach – zakazy dla rolników i działkowców

Autor:

Dodano:

Problemy z zaopatrzeniem w wodę przeżywają od minionego piątku Skierniewice w woj. łódzkim. Władze miasta powołały sztab kryzysowy, a woda do mieszkańców jest dowożona w cysternach i pojemnikach.

Z wielu kranów w mieście woda już nie płynie, w innych pojawia się i znika, a w jeszcze innych drastycznie spadło ciśnienie. Samorząd na bieżąco monitoruje sytuację, ale w związku z panującymi upałami jest ona poważna. Na stronie zakładu wodociągowego pojawił się komunikat: „Uwaga sytuacja krytyczna. Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN informuje, iż z uwagi na panującą falę upałów oraz wzrost zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowych wprowadza zakaz używania wody do celów innych niż potrzeby socjalno-bytowe.” Zakaz dotyczy napełniania przydomowych basenów, podlewania trawników i ogródków oraz podlewania upraw rolnych.

Gmina to owocowo-ogrodniczo zagłębie i właśnie tu władze i mieszkańcy upatrują źródła problemów. - Czerwiec to rokrocznie dość krytyczny miesiąc. Mieszkańcy bardzo obficie podlewają swoje ogródki, a plantatorzy pola truskawek czy borówek. Poza tym coraz częściej projektując np. ogród instaluje się automatyczne podlewanie, które uruchamia się niezależnie od pogody – tłumaczył portalowi Nasze Miasto, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” w Skierniewicach Pełka. W efekcie w ciągu kilku pierwszych dni czerwca zapasy wody zniknęły, a problemy skumulowały dodatkowo awarie trzech studni głębinowych. W nocy z piątku na sobotę obniżono ciśnienie w wodociągu, by całkowicie nie pozbawiać dostaw znacznej części odbiorców. To jednak skutkowało tym, że woda na wyższe kondygnacje bloków i domów nie dociera.

Kierowany przez prezydenta miasta Krzysztofa Jażdżyka sztab kryzysowy zarządził tymczasowe wyłączenie z użytku pływalni miejskiej oraz zatrzymanie dostawy wody do sieci zapewniającej nawodnienie miejskich ogródków działkowych. Zakład Wodociągów nie wyklucza wyłączeń sieci w godzinach nocnych, aby zapewnić rezerwy wody na kolejne dni.

Urząd Miasta na swojej stronie internetowej na bieżąco informuje o sytuacji. Póki co, Zakład Wodociągów i Kanalizacji dostarcza mieszkańcom wodę w pojemnikach oraz w cysternach. Uruchomiono również 13 ulicznych zdrojów, z których korzystać mogą mieszkańcy. Informacje o problemach z zaopatrzeniem w wodę są przyjmowane przez cały czas pod specjalnymi numerami telefonów.

×