Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prezes zakładów zbożowych w Werbkowicach stanie przed sądem

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 12-06-2019 17:02

Właściciel Zakładów Zbożowo-Młynarskich w Werbkowicach (woj. lubelskie) miał nie zapłacić za dostarczone zboże 59 rolnikom. Łącznie stracili 2 mln zł.

Jak donosi portal Echo Dnia, zakończyło się już śledztwo w sprawie Wojciecha G. - prezesa Zakładów Zbożowo-Młynarskich w Werbkowicach, w powiecie hrubieszowskim. Według prokuratury właściciel i zarazem prezes firmy miał oszukać rolników-dostawców na 2 mln zł. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sadu. Wkrótce ruszy proces.

Śledztwo w sprawie domniemanych oszustw Wojciecha G. wszczęto jesienią ub.r., gdy poszkodowani rolnicy, którym właściciel zakładów zbożowych nie zapłacił za dostarczone ziarno, zaczęli zgłaszać się na policję. Początkowo było to kilkanaście osób, których roszczenia zamykały się w kwocie około 200 tys. zł. Po nagłośnieniu sprawy poszkodowanych zaczęło jednak lawinowo przybywać.

Ostatecznie należnej zapłaty za dostarczony towar domagało się aż 59 rolników. W sumie stracili oni ponad 2 mln zł. Okazało się też, że prezes zakładów w Werbkowicach nie regulował należności za surowiec już w 2017 r.

Wojciech G. nie przyznał się do zarzucanych oszustw. Prokuratura na podstawie zebranych dowodów zastosowała jednak zabezpieczenie majątkowe na kwotę ponad 3 mln zł na mieniu ruchomym i nieruchomościach podejrzanego.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła już postępowanie i akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Podejrzanemu za zarzucane czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

×