Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pomorskie służby ćwiczą procedury na wypadek ASF

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 14-06-2019 08:15

Na terenie gospodarstwa rolnego Agro Pool Prima w Orłowie, w powiecie nowodworskim, odbyły się ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pod kryptonimem „Gwizd 2019”. Służby walczyły z ASF.

Ćwiczenia zorganizowali Wojewoda Pomorski i Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Gdańsku, a wzięły w nim wszystkie służby, od których współdziałania zależy sprawna likwidacja ewentualnego ogniska ASF: pracownicy inspekcji weterynaryjnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego, policja, straż pożarna, straż miejska, inspekcja transportu drogowego, służby komunalne oraz przedstawiciele powiatowego i gminnych centrów zarządzania kryzysowego.

Jak czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności w zakresie planowania i realizacji zadań związanych z wykrywaniem, identyfikacją i likwidacją zagrożeń afrykańskim pomorem świń (ASF). „W trakcie działań dokonano symulacji zabezpieczenia terenu skażonego ASF, pobrania próbek od zakażonych zwierząt, dokonania uboju skażonych zwierząt oraz wywozu martwych zwierząt do utylizacji” – czytamy w komunikacie Policji.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii informuje z kolei, że ćwiczenia symulacyjne walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń GWIZD 2019, związane są ze wzrostem zagrożenia wirusem w województwie pomorskim. Wcześniej w ramach tej samej akcji terenowe ćwiczenia odbyły się w powiatach kwidzyńskim, malborskim i sztumskim. Dotyczyły one jednak innych aspektów walki z ASF - organizacji akcji poszukiwania padłych w wyniku choroby ASF dzików, zabezpieczenia padliny i pobrania próbek od padłych dzików w trudnodostępnych miejscach. W powiecie nowodworskim scenariusz dotyczył już likwidacji ogniska choroby w gospodarstwie hodowlanym.

×