Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dni Pola Innvigo - spotkanie praktyków w m. Hulcze

Autor:

Dodano:

W trakcie tegorocznych Dni Pola Innvigo rolnicy mieli możliwość poznać pełne technologie ochrony głównych upraw rolniczych. Jedną z lokalizacji takich pokazów były pola Gospodarstwa Rolnego Krzysztofa Bojara w m. Hulcze nieopodal Hrubieszowa w woj. lubelskim.

Aby zapewnić plantatorom z całego kraju możliwość zapoznania się z efektami stosowania rekomendowanych preparatów i technologii, a także z wynikami prowadzonych doświadczeń wdrożeniowych i demonstracyjnych, firma Innvigo już po raz trzeci zorganizowała Dni Pola. Polski producent środków ochrony roślin prowadzi obecnie doświadczenia w 20 lokalizacjach na terenie Polski, a tegoroczny cykl spotkań obyły się w 7 wybranych gospodarstwach. My uczestniczyliśmy w spotkaniu 12 czerwca w m. Hulcze. – Innvigo to firma, która od ponad czterech lat oferuje rozwiązania do ochrony głównych upraw. Tutaj będą mogli państwo zobaczyć rozwiązania w zbożach, rzepaku, buraku cukrowym. Do tej pory mówiliśmy o pojedynczych produktach, w tej chwili to już pełne technologie – począwszy od zapraw nasiennych, poprzez regulatory wzrostu, insektycydy, fungicydy i herbicydy – powiedział podczas otwarcia spotkania Krzysztof Golec, prezes zarządu Innvigo.

– Dni Pola to takie wydarzenie, kiedy pokazujemy działanie naszych produktów. Nie ma chyba ważniejszej rzeczy dla praktyków niż zobaczenie na uprawach, na polach działania preparatów – opowiadał o idei spotkań polowych Jacek Zawadzki, wiceprezes zarządu Invigo. – W okresie zimowym prowadzimy wiele szkoleń, wtedy opowiadamy o naszej ofercie, o naszej technologii. Natomiast pola to miejsce, gdzie można skonfrontować to, co mówimy, z tym, co mamy w praktyce. I to jest najcenniejsza rzecz dla rolników, bo mogą zobaczyć, jak te nasze produkty się sprawdzają. 

Tego dnia w trakcie części praktycznej Dni Pola Andrzej Brachaczek, dyrektor ds. badań i rozwoju, zaprezentował w namiocie diagnostycznym i na poletkach odmianowych rekomendowane przez Innvigo rozwiązania do ochrony rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego oraz buraka cukrowego. Goście wzięli także udział w wykładzie prof. Marka Korbasa z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu na temat najważniejszych agrofagów w uprawach roślin rolniczych, w tym szarka komośnika – do niedawna szkodnika w zasadzie nieznanego, a w ostatnim czasie masowo występującego na plantacjach buraka cukrowego w tym regionie.

Podczas spotkania zaprezentowano również kilka ciekawych nowości produktowych. Przedstawiciele Innvigo mówili o szybko rozwijającej się ofercie firmy – praktycznie co kwartał dołącza nowy produkt. Firma stawia przede wszystkim na produkty wieloskładnikowe. M.in. w tym roku zarejestrowano trzyskładnikowy wiosenny herbicyd zbożowy Fundamentum 700 WG, który kompleksowo niszczy chwasty dwuliścienne w zbożach. Ponadto na rynku dostępny jest, zarejestrowany w ubiegłym roku, wieloskładnikowy fungicyd Kier 450 SC, przeznaczony do ochrony zbóż, rzepaku i upraw warzywnych. Efekty zastosowania środków można było zobaczyć na polu. Podczas lustracji pól zwrócono też uwagę na bieżące problemy w uprawach, które dały się we znaki okolicznym gospodarstwom. Specjaliści z Innvigo przeanalizowali m.in. problem wylegania zbóż, zauważono też efekty gradobicia w buraku cukrowym, rzepaku ale i pszenicy – białe kłoski, które mogłyby być pomylone ze skutkami wystąpienia fuzariozy.

W poszczególnych lokalizacjach, gdzie realizowane były Dni Pola, uczestnicy mogli też poznać kolekcje odmian zbóż, rzepaku i buraka cukrowego współpracujących z Innvigo firm: Limagrain, Danko, KWS, Saaten Union, Saatbau oraz Rapool.

×