Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Poszukiwania alternatywy dla glifosatu trwają

Autor:

Dodano:

Coraz częściej pojawia się pytanie o przyszłość glifosatu. Rolnicy zastanawiają się, czy rolnictwo poradzi sobie bez tego herbicydu totalnego. Czy istnieje szansa, na zastąpienie najczęściej używanej substancji aktywnej innym, bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem? Trwają poszukiwania takiej alternatywy przez firmy Bayer i Deutsche Bahn.

W ciągu następnych dziesięciu lat, koncern farmaceutyczny i agrochemiczny Bayer zamierza zainwestować około pięciu miliardów euro w poszukiwanie alternatyw dla kontrowersyjnego glifosatu. „Glifosat nadal będzie odgrywał ważną rolę w rolnictwie i palecie produktów oferowanych przez Bayera", poinformowano w piątek 14.06.2019 r. Bayer chce jednak położyć duży nacisk na poszukiwanie innych metod zwalczania chwastów.
Bayer kupił Monsanto w 2018 roku za około 63 miliardów euro. Obecnie w Stanach Zjednoczonych tysiące osób cierpiących na raka pozywa firmę za Roundup – mówi się nawet o przeszło 13 tys. procesów. Bayer poważnie odczuł więc skutki tych sporów prawnych, mimo że nadal brak jest oficjalnych  danych o szkodliwości tego herbicydu dla zdrowia. Koncern będzie dążył więc do ustanowienia wyższych standardów „w zakresie przejrzystości, zrównoważonego rozwoju i obchodzenia się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”. Jak czytamy dalej w oświadczeniu firmy: „Środki te są efektem wniosków, do jakich doszliśmy rok po przejęciu Monsanto”. Firma planuje wprowadzenie projektu pilotażowego i zaprasza do udziału w nim badaczy, organizacje pozarządowe i dziennikarzy. Aktywne uczestnictwo ma pomóc w przygotowywania się do ponownego dopuszczenia glifosatu w UE. Jednocześnie do 2030 r. koncern zamierz zmniejszyć o 30 procent oddziaływanie swoich produktów na środowisko. W tym celu planuje rozwijać nowe technologie, które pomogłyby zredukować ilość używanych śor i umożliwić ich bardziej precyzyjne stosowanie.


Także Deutsche Bahn ogłosił, że poszukuje sposobów na rezygnację z utrzymania sieci połączeń kolejowych opartych na glifosacie. „Wspólnie z Federalnym Ministerstwem Środowiska chcemy stworzyć projekt badawczy, w celu znalezienia skutecznych sposobów eksploatacji sieci kolejowej o długości 33 000 km bez glifosatu, w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bezpieczny” – powiedział dyrektor kolei Ronald Pofalla dla „Wirtschaftswoche”. Według gazety, Deutsche Bahn jest największym odbiorcą glifosatu w Niemczech – zużywa około 65 ton rocznie. Firma podała trzy możliwe rozwiązania, które mogą być alternatywą dla glifosatu – niszczenie chwastów za pomocą gorącej widy, impulsów elektrycznych lub światła UV.

×