Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czy ostatnie spadki cen w Niemczech wpłynęły na nasz rynek?

Autor:

Dodano:

Po zeszłotygodniowych spadkach cen tuczników na niemieckim rynku wielu producentów obawiało się, że pociągną one za sobą obniżki w krajowych skupach. Czy tak się stało?

W zeszłym tygodniu na niemieckiej giełdzie odnotowaliśmy minimalny spadek cen żywca wieprzowego. Z rekordowego poziomu 1,85 euro za kilogram wagi bitej ciepłej, potaniały one o dwa eurocenty. Wielu producentów obawiało się tym samym, że obniżki cen pojawią się również w naszym kraju.

Na szczęście nie odnotowaliśmy znaczących spadków zarówno żywca, jak i świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Wprawdzie pojedyncze zakłady zdecydowały się na minimalną (-10 groszy) obniżkę, w większości skupów wciąż obowiązują jednak stawki ustalone jeszcze w maju.

I tak za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą obecnie średnio 5,42 zł netto za kilogram (dwa grosze mniej niż tydzień temu), a za półtusze ocenione w klasie E - 7,03 zł netto za kilogram (również dwa grosze mniej niż przed tygodniem). Ceny żywca wahają się w granicach 5,00 - 5,80 zł netto za kilogram, zaś półtusz w klasie E - 6,75 - 7,40 zł netto za kilogram.

Tym samym minimalnie zmalał dystans pomiędzy ceną polską a niemiecką. Wciąż jest on jednak ogromny. Pamiętajmy, że w momencie, gdy cena niemiecka wzrosła w ciągu kilku tygodni o 12 eurocentów, krajowe skupy utrzymywały ceny na stałym poziomie, a w pewnym momencie obserwowaliśmy nawet ich redukcję.

×