Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Konopie na pola?

Autor:

Dodano:

Konopie medyczne – raczej nie, ale przemysłowe mogą liczyć na wsparcie ministerstwa.

Czy można uwolnić uprawę konopi medycznych? Posłowie Kukiz’15 dawno już złożyli w Sejmie projekt ustawy zezwalającej na uprawę konopi do celów medycznych w Polsce, twierdząc, że powinna być prowadzona w rozmiarze dostosowanym do zapotrzebowania polskiego rynku.

Więcej: Konopie na cele medyczne powinny być uprawiane w Polsce

O możliwość dopuszczenia uprawy konopi do celów medycznych w Sejmie pytał niedawno poseł Jarosław Sachajko:

- Mamy polskich naukowców, instytut w Puławach, który specjalizuje się w badaniu tej rośliny i który również popiera działania wyłączające roślinę spod działania tej ustawy. Roślina, która ma setki, jeśli nie tysiące zastosowań, a z jakiegoś powodu – nie chcę tutaj głosić jakiejś spiskowej teorii dziejów – jej produkcja jest hamowana w Polsce. Bo w wielu krajach ona jest już uwolniona.

- Konopie siewne. Nie mam na ten temat własnego zdania, powiem szczerze – stwierdził w odpowiedzi minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Słyszę ze strony ministra zdrowia obawy, że lekkie puszczenie konopi w Polsce – oczywiście Cannabis sativa, nie Cannabis indica – może doprowadzić do tego, że nie opanujemy spraw związanych z narkomanią. I ja wierzę ministrowi zdrowia. To jest trochę męczące, bo ostatnio byłem bombardowany hasztagiem #wolnekrowy, teraz będzie, rozumiem, #wolnekonopie, #uwolnickonopie. Może kiedyś Polska do tego dojrzeje, na razie nie ma zgody, by bez kontroli zajmować się promowaniem konopi.

Z kolei poseł Gabriela Masłowska pytała, czy stworzy się większe szanse czy perspektywy dla uprawy konopi przemysłowych w Polsce.

- Czy jest to prawda i w jakim kierunku miałoby to wsparcie czy promocja tego typu upraw iść, bo są regiony w Polsce, chociażby Lubelszczyzna, gdzie jest ogromne doświadczenie w tej produkcji - mówiła.

Minister potwierdził, że chce, żeby konopie, „z których pozyskujemy surowce do przemysłu, jak również znakomitej jakości oleje”, były w Polsce rozwijane.

- Zajmuje się tym Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Są programy, jest to bardzo ważna roślina, która znakomicie oczyszcza glebę ze skażeń przemysłowych – stwierdził.

 

×