Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Farmer w Teksasie, cz.4. Żniwa - nawet 100 ha dziennie "pod kosę"

Autor: T.Kuchta

Dodano: 25-06-2019 08:20

Głównym kombajnem w gospodarstwie Travisa jest John Deere S690. Jest to największy kombajn w ofercie amerykańskiego producenta.

Dane techniczne wręcz przyprawiają o zawrót głowy: silnik o pojemności 13,5 l generuje 630 KM. Heder ma około 12 m szerokości, zbiornik na ziarno pozwala pomieścić ponad 10 ton pszenicy, a jego opróżnianie odbywa się z zawrotną prędkością 135 l/s. Oznacza to, że pełny zbiornik zostanie opróżniony po niespełna 2 minutach!

Kombajn wyposażony jest między innymi w wilgotnościomierz, system na bieżąco informujący o plonie czy GPS. Kombajn jest w stanie skosić około 6 ha/h pszenicy. Heder demontowany jest w bardzo prosty sposób, dzięki czemu transport z pola, na pole nie stanowi żadnego problemu. Do zbiorów kukurydzy kombajn agregowany jest z 12-rzędową przystawką.

Do pomocy przy żniwach farmer posiada jeszcze dwa mniejsze kombajny marki John Deere: model 9610 o mocy 275 KM, oraz 9600 o mocy 260 KM. Ten drugi uległ awarii już na początku żniw i z tego względu obecnie zbiory prowadzone są dwoma kombajnami. Rolnik twierdzi, że przy sprzyjającej pogodzie i braku usterek jest w stanie skosić trzema kombajnami nawet do 100 ha w ciągu jednego dnia.

W tej chwili kończymy koszenie pszenicy, trwa prasowanie słomy. Żniwa kukurydziane mają się zacząć za około 2,5 tygodnia.

×