Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF: Szczepionka to tylko wizja

Autor:

Dodano:

Niemcy: Opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, nie będzie takie szybkie. A jeśli nawet, to będzie to szczepionka tylko dla dzików.

Z Chin poinformowano, że opracowana w kraju szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) okazała się skuteczna po badaniach klinicznych, ale dzień później chińskie ministerstwo rolnictwa zaprzeczyło temu. Nie było bowiem podstaw naukowych, na których opierałyby się wyniki testów.

Prof. dr Franz J. Conrahts, wiceprezes i dyrektor Instytutu Epidemiologii w Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) uważa, że ​​opracowanie szczepionki przeciwko ASF jest bardzo uciążliwe. Może to być wizja przyszłości. Na przykład szczep wirusa z Europy Centralnej i Wschodniej nie nadaje się do komercyjnej produkcji szczepionek. Szczepionki te przeznaczone byłyby tylko dla niewielu zwierząt.

Nawet, jeśli uda się opracować bezpieczną szczepionkę, pomagać mogłaby ona tylko dzikom. Według profesora dla świń domowych nie będzie szczepionek przeciwko ASF.

×