Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Chiny wstrzymują import mięsa z Kanady

Autor:

Dodano:

Jak ogłosiła na swojej stronie internetowej ambasada chińska, w Kanadzie wykryto stosowanie dodatku paszowego, który nie jest dozwolony w Chinach. Według strony chińskiej, niezbędne do eksportu mięsa świadectwa weterynaryjne, zostały sfałszowane w maksymalnie 188 przypadkach.

Chiny podjęły środki zapobiegawcze i wezwały rząd kanadyjski do zawieszenia wydawania certyfikatów na mięso eksportowane do Chin.

Według kanadyjskich doniesień medialnych rząd Kanady przyznał się do problemów z certyfikatami eksportowymi i stwierdził, że zawiadomił o tym organy ścigania. Jak poinformowała kanadyjska minister rolnictwa, podjęto działania w celu rozwiązania tego problemu, a władze nadal współpracują z partnerami z branży i chińskimi urzędnikami.

Według kanadyjskiego stowarzyszenia mięsnego (CMC), zakaz ten dotyczy wieprzowiny i wołowiny. Przetwórcy mięsa i cała branża mięsna i hodowlana są bardzo zaniepokojeni, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na branżę i spowoduje ogromne straty finansowe. Chiny w 2018 r. były  drugim najważniejszym rynkiem eksportowym kanadyjskiej wieprzowiny.

Prezentowane są również opinie, że podłożem wstrzymania chińskiego importu mięsa z Kanady jest długotrwały konflikt politycznych między tymi krajami.

 

 

 

×