Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Leasing krów? Nowa forma pozyskiwania zwierząt

Autor:

Dodano:

Polskie gospodarstwa mają od pewnego czasu dostęp do produktu leasingowego, który jest mało popularny, ale może być źródłem niezłych dochodów. Chodzi o leasing na wysokowydajne krowy.

W sytuacji, kiedy skup mleka w Polsce wciąż rośnie, dodatkowa ilość bydła wydaje się naturalnym kierunkiem rozwoju gospodarstwa. Kredytowanie takiej inwestycji nie zawsze jest łatwe i tanie. Tym bardziej jeśli rolnik już korzysta z rozwiązań kredytowych. Wprowadzone w zeszłym roku leasingowanie krów może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod pozyskania.

- To dobra opcja na zwiększenie produkcji mleka bez ryzyka popadnięcia w zadłużenie kredytowe. Podobnie, jak w przypadku leasingu maszyn i urządzeń, możemy tu mówić o realnym wpływie na zwiększenie dochodu w gospodarstwie – mówi Norbert Banaszek z serwisu Finfinder.pl, wyszukiwarki ofert finansowania dla firm.

Obecnie ten sposób dzierżawy bydła oferuje pięć instytucji finansowych. Wniosek leasingowy, złożony w tych instytucjach będzie procesowany około 2 tygodni. Najważniejsze dokumenty wymagane przy składaniu wniosku to spis inwentarza i faktury VAT z mleczarni. Procedura nie wydaje się skomplikowana, ale dotychczas na taki leasing zdecydowało się tylko kilkunastu polskich rolników.

– Tak mała popularność leasingu bydła wynikać może z dwóch powodów - słabej akcji informacyjnej oraz wciąż dużego zastrzyku finansowego w postaci dotacji unijnych – tłumaczy Norbert Banaszek.

– Warto jednak wziąć pod uwagę, że po 2020 roku dotacje Unii dla obszarów wiejskich zmniejszą się istotnie, aż o 25 procent. Wtedy trzeba będzie szukać nowych źródeł finansowania działalności rolniczej. Takie oferty leasingowe z pewnością zyskają na znaczeniu. Już teraz powinny. – dodaje specjalista.

Leasing wysokowydajnego bydła adresowany jest do rolników z terenu całej Polski. Nie ma tu żadnych ograniczeń terytorialnych, rejonizacji. Głównym i jedynym wymogiem jest minimalna ilość leasingowanych krów - 10 sztuk. Maksymalna liczba bydła zależy wyłącznie od możliwości logistycznych gospodarstwa rolnego.

„Krowi” leasing trwa 24 miesiące. Po tym czasie rolnik może wykupić zwierzę za 25 procent jego wartości początkowej i przechodzi na jego własność. A jak wygląda kwestia ryzyka takiego rozwiązania? Ryzyko związane jest z sytuacją, w której bydło zdechnie z powodu choroby lub zginie w wyniku ataku innego zwierzęcia. Wówczas rolnik-leasingobiorca powinien zastąpić zdechłą/zabitą krowę inną o tej samej lub większej wartości.

Rynek mleczarski w Polsce jest w dobrej kondycji. Rośnie konsumpcja i zapotrzebowanie na rodzimym rynku, a także widać wzrost zamówień eksportowych. Z roku na rok, polskie zakłady mleczarskie eksportują coraz więcej do krajów unijnych. Opisany leasing na bydło może być dla wielu gospodarstw szansą i ratunkiem, a pod względem formalnym najbezpieczniejszą formą pozyskania krów.

×