Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bele według potrzeb – przegląd pras zmiennokomorowych

Autor:

Dodano:

Do zestawienia pras zmiennokomorowych wybraliśmy modele 10 producentów, które mogą formować bele o średnicy do ok. 1,6 m. Dzięki świetnemu zagęszczeniu balotów i układom rozdrabniającym maszyny doskonale sprawdzą się przy zbiorze zielonek, a możliwość formowania balotów o dużej średnicy pozwoli na wydajny zbiór słomy. Dlatego takie prasy to bardzo dobry wybór dla gospodarstw z produkcją zwierzęcą i dużą powierzchnią upraw.

W przypadku pras zmiennokomorowych mamy do czynienia z mocnym zagęszczaniem balotu już od średnicy kilkudziesięciu centymetrów, co zazwyczaj skutkuje również większą masą gotowych balotów, niż ma to miejsce w przypadku pras stałokomorowych. Ważną zaletą pras zmiennokomorowych jest także możliwość dowolnej regulacji zagęszczenia (np. miękki rdzeń) oraz szeroki zakres możliwości ustawienia finalnej średnicy bel, np. od 60 do 160 cm. Takie prasy najczęściej kupują gospodarstwa, w których rocznie zwijanych jest 2-4 tys. bel. Maszyny mogą być wyposażone m.in. w rozbudowane funkcje automatyczne, jak również sterowanie oparte na standardzie ISOBUS. Przyjrzyjmy się zatem bliżej poszczególnym maszynom i sprawdźmy, co oferują.

Case IH RB 455 (New Holland Roll-Belt 150)

Bliźniaki z koncernu CNH są najmniejszymi prasami zmiennokomorowymi, które jako jedne z nielicznych jeszcze maszyn na rynku można wyposażyć w ISOBUS kat. III.

Producent zastosował w tych konstrukcjach podbieracze o szerokości 2,05 lub 2,35 m wyposażone w zęby osadzone na 4 lub 5 listwach (rozwiązanie przeznaczone dla zbiorów zielonek). Idąc dalej, zastosowano pojedynczy lub podwójny podajnik ślimakowy z wbudowaną rolką podającą, który zapewniać ma wysoką wydajność przy belowaniu materiału z szerokich pokosów. Podebrany materiał trafia następnie na rotor z 15 nożami, który stanowi integralną część systemu belowania. Każdy z noży posiada indywidualne zabezpieczenie sprężyną chroniące przed uszkodzeniem wskutek kontaktu z ciałami obcymi.

Formowanie bel o średnicy od 0,9 do 1,5 m odbywa się dzięki 4 pasom, z których każdy ma szerokość 273 mm, wspomaganych przez 3 walce w przedniej części komory prasowania. Standardowo prasy te wyposażone są w pojedynczą regulację gęstości bel. Za dopłatą można jednak wyposażyć maszynę w mechanizm regulujący gęstość beli umożliwiający tworzenie rdzenia beli o innej gęstości niż jej część zewnętrzna. Do owijania standardowo stosowana jest siatka i w tym przypadku dostępna bez dopłaty jest technologia Over-Edge (EdgeWrap w przypadku New Hollanda), która umożliwia wykorzystanie siatki szerszej od beli i dzięki temu pokrywającej jej krawędzie. Wyposażenie podstawowe pras obejmuje też m.in. układ centralnego smarowania i hamulce pneumatyczne. Warta podkreślenia jest również kompatybilność pras z systemem ISOBUS kat. III (opcja dodatkowa), dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie ciągnika przez prasę w zależności od aktualnego obciążenia przez dołączoną maszynę.

Claas Variant 460 RC

Maszyna charakteryzuje się podbieraczem o szerokości 2,35 m, który można doposażyć w podwójną rolkę dociskową.

Dalej materiał doprowadzany jest na rotor Roto Cut, wyposażony w 14 noży tnących. Same, czterogwiazdowe zęby rotora są rozmieszczone spiralnie pod kątem 360 st. Takie rozwiązanie ma wg producenta prowadzić do optymalnego rozdzielania nawet najkrótszego materiału oraz niewielkich pokosów i w rezultacie do formowania balotów o bardziej regularnym kształcie. Oczywiście w standardowym wyposażeniu dostępna jest także opuszczana hydraulicznie podłoga mająca ułatwiać udrożnienie zatorów. W samej zaś komorze prasowania główną rolę odgrywają 4 pasy, które poruszają się z prędkością 2,9 m/s i formują bele o średnicy od 0,9 do 1,55 m. Samo owijanie rozpoczyna się automatycznie w momencie osiągnięcia odpowiedniej średnicy balotów i dzięki wysokiej prędkości taśm proces ten przebiega bardzo szybko, co pozwala na szybkie kontynuowanie prasowania.

Do owinięcia balotu można również używać szerszej siatki 1,3 m, co pozwala na owinięcie brzegów. Producent daje użytkownikowi również możliwość wyboru spośród 4 urządzeń sterujących, w których 3 z nich są terminalami zgodnymi z ISOBUS. Czwartym urządzeniem może być tablet Ipad, działający w systemie IoS, na który należy ściągnąć aplikację Easy on board.

John Deere V451M

Prasa V451 M to nie tylko nieskomplikowana budowa maszyny w której przekładnia napędza zaledwie 4 łańcuchy ale również bardziej zaawansowane, opcjonalne systemy jak choćby sterowanie oparte o Isobus.

Podobnie jak inne prasy serii V, prasa V451M jest wyposażona w komorę prasowania o szerokości 1,21 m, co w porównaniu z prasami poprzedniej generacji formującymi bele o podobnej średnicy, sprawia, że bele są do 3,6 procent większe. Ich średnicę można regulować na wyświetlaczu (zarówno najprostszym Bale Track jak i zaawansowanych sterownikach opartych o Isobus) w zakresie od 1 do 1,65 m. Podobnie z poziomu wyświetlacza złączne są noże tnące, które pozwalają na cięcie materiał na długość 80 mm. Jeśli zaś chodzi o budowę to komora prasowania V451M jest wyposażona w walec startowy i dwa walce przednie (wszystkie napędzane) dla sprawnego obracania bel nawet w przypadku pracy z ciężkim i mokrym materiałem. Taka konstrukcja wg. producenta sprawia, że nie trzeba stosować pasów o szorstkim wzorze, które często powodują gromadzenie się zanieczyszczeń. Każdy z sześciu pasów, stworzonych w oparciu o tradycyjne diamentowe pasy John Deere, w dalszym ciągu składa się z trzech warstw, ale zawiera gładki bieżnik, który ma być prawie całkowicie odporny na zużycie. Same pasy w przeciwieństwie do większości rozwiązań konkurencji nie są bezszwowe a łączone są pomocą zawleczek. Dodatkowo aby unikać możliwych zatorów producent wyposaża maszynę w standardowy system z opuszczaną podłogą.

Krone Comprima V 150 XC

Comprima dość mocno różni się od konkurencyjnych konstrukcji dostępnych na rynku, a to za sprawą zastosowania w komorze prasowania zamiast pasów systemu łańcuchowo belkowego.

Producent jest tak pewny rozwiązania NovoGrip, które stosuje w swoich maszynach już od 1977 r., że daje na nie 30 lat gwarancji albo 30 tys. bel. Jego istotą jest trzywarstwowy pas gumowy ze stalowymi belkami poprzecznymi. Jego zastosowanie w miejsce klasycznych pasów przyczyniać się ma do spokojniejszej pracy i lepszego zagęszczenia beli, której średnica może wynosić od 1 do 1,5 m. Ponadto dzięki właściwie wyeliminowaniu możliwości poślizgu, system ten gwarantuje rotację bel w każdych warunkach. Ważnym aspektem przemawiającym za zastosowaniem NovoGrip jest również stosunkowo niskie, bo wynoszące 70 KM, zapotrzebowanie mocy na WOM.

Za dostarczenie materiału do komory odpowiada bezkrzywkowy podbieracz Easy-Flow o szerokości 2,15 m. Dalej masa jest transportowana na rotor tnący, który może być wyposażony w 17 lub opcjonalnie 26 noży, które standardowo załączane i odłączane są mechanicznie (hydraulicznie w opcji). Standardowo mechanicznie regulowany jest również stopień zbicia rdzenia za pomocą płytki na boku prasy. Hydraulicznie natomiast opuszczana jest z kabiny kaseta nożowa w przypadku powstania zatoru. Do sterowania prasą producent przewidział 3 rodzaje sterowników począwszy od najprostszego Beta II do zaawansowanego CCI 1200 opartego na ISOBUS.

Kuhn VB 3155 Opticut 14

Spośród pras francuskiego producenta najmniejszym i zarazem najprostszym z modeli, w którym zastosować można rotor Opticut z 14 nożami, jest maszyna oznaczona symbolem VB 3155.

Prasę wyposażono w podbieracz z 4 rzędami palców, którego szerokość wynosi 2,3 m, z którego materiał trafia na zespół tnący Opticut wyposażony w 14 noży, za pomocą których można uzyskać długość cięcia na poziomie 70 mm. Każdy nóż jest indywidualnie zabezpieczony sprężyną, a system Group Selection pozwala wybrać liczbę pracujących noży (0, 4, 7, 7 lub 14). Maszyna wyposażona jest również w ręczne odłączanie rotora i podbieracza od napędu komory prasowania, co jest przydatne, jeśli w przypadku zatoru opuszczanie podłogi nie przyniesie pożądanych efektów. W samej komorze prasowania współdziałają natomiast trzy walce i pięć pasów łączonych spinkami. Za dopłatą oferowane są pasy bezszwowe. Uformowane bele o średnicy od 0,8 do 1,6 m mogą być wiązane sznurkiem lub siatką.

Do sterowania prasą wykorzystywany z kolei jest terminal VT 30, który pozwala na pełne kontrolowanie i zarządzanie maszyną z kabiny ciągnika. Wyposażony jest on w 3,5-calowy kolorowy wyświetlacz dotykowy i przyciski programowalne. W tym modelu nie ma niestety możliwości zamówienia sterownika kompatybilnego z ISOBUS. Ponadto dopłaty wymagają m.in.: automatyczne smarowanie łańcuchów, wyrzutnik bel czy szersze opony, gdyż standardowo zakładane są w rozmiarze 300/80-15,3, które z pewnością mogą być zbyt wąskie przy prasowaniu zielonek z bardziej wilgotnych stanowisk.

Kverneland 6716 SC14N

Prasa jest najmniejszą z gamy maszyn zmiennokomorowych tego producenta, którą wyposażyć można w rotor tnący składający się maksymalnie z 25 noży. To w połączeniu z systemem Intelligent Density pozwala uzyskać bele o wysokiej gęstości.

Komora prasowania formująca bele o średnicy 0,6-1,65 m, czyli system Intelligent Density w modelu 6716 SC14N, to układ 3 walców oraz 5 bezszwowych pasów, który wg zapewnień producenta pozwala efektywnie zbierać materiał w każdych warunkach, niezależnie, czy jest to słoma, siano czy też kiszonka. Trzy walce, które są w ciągłym kontakcie z podawanym materiałem, zaprojektowane zostały, aby pomóc maszynie w pracy przy wilgotnej trawie. Pomagają one wprowadzić belę w ruch obrotowy. Następnie w chwili zwiększania się średnicy beli, wywiera ona nacisk na otaczające ją pasy. Pasy z kolei napinane są przy pomocy ramienia, dwóch sprężyn oraz dwóch siłowników hydraulicznych, które przejmują rolę dogniatania formowanego balotu.

Producent podkreśla, iż duży nacisk przy projektowaniu maszyny położono na wydłużenie jej żywotności. Służyć temu ma równe rozłożenie obciążeń poprzez to, że prasa posiada napęd komory po stronie prawej, a rotora i podbieracza po lewej. Sam podbieracz o szerokości roboczej 2,2 m, dla zmniejszenia jego szerokości transportowej ma napęd od jego wewnętrznej strony, co eliminuje potrzebę demontażu kół podporowych na czas przejazdu po drogach. Konfigurując prasę, wybierać można spośród dwóch rotorów z nożami: SuperCut 14 lub SuperCut 25 posiadające odpowiednio 14 lub 25 noży tnących. Do sterowania maszyną służyć może prosty sterownik Focus 3 lub IsoMatch Tellus Go w standardzie ISOBUS.

Massey Ferguson RB 4160V Xtracut

Najmniejsza ze zmiennokomorowych pras z logo Massey Ferguson, model RB 4160V Xtracut, daje przyszłemu użytkownikowi możliwość wybrania spośród aż trzech wersji rotorów tnących mających od 13 do maksymalnie 25 noży.

Zbierany materiał dostaje się do komory prasowania za pomocą bezkrzywkowego podbieracza o szerokości 2,25 m lub 2,4 m, wyposażonego w 5 rzędów palców, który charakteryzować się ma szybką i cichą pracą oraz jest łatwy w codziennej obsłudze technicznej. Dodatkowo dostępna jest również rolka dociskowa na podbieraczu. Ponadto maszyna wyposażona jest w rotor podający oraz zestaw tnący XtraCut składający się z 13, 17 lub 25 noży, który, jak informuje producent, wyposażono w najdłuższe na rynku noże, dzięki czemu każdy rodzaj materiału ma zostać dokładnie pocięty. Bele o średnicach od 0,9 m do 1,6 m są z kolei formowane za pomocą 4 bezszwowych pasów, a system CPS (ang. Constant Pressure System — system stałego ciśnienia) łączący działanie sprężyn i hydrauliki, zapewnia stałe ciśnienie podczas formowania balotów. Opatentowany system formowania balotów obejmuje ruchomą tylną klapę, która przesuwa się w dół w miarę formowania materiału, umożliwiając ruch balotu do tyłu w celu szybszego wyładunku. Komora prasowania zawiera sekcję rozruchową balotu z dwiema dodatkowymi rolkami w celu lepszego formowania rdzenia.

W maszynie zastosowano także system Hydroflexcontrol zapobiegający zatorom. Dużym atutem w codziennej eksploatacji jest również automatyczne smarowanie łańcuchów oraz scentralizowane punkty smarowania łożysk.

Mc Hale v660

W ofercie irlandzkiego producenta jedynym modelem zmiennokomorowym, który można wyposażyć w noże tnące, jest prasa V660. Maszynę charakteryzuje wiele nietuzinkowych rozwiązań.

Prasa wyposażona jest w podbieracz szerokości 2,1 m, który wg producenta pozwala na zbiór nawet najkrótszego materiału i w którym dokładna kontrola wysokości może zostać osiągnięta poprzez hydrauliczny system podnoszenia sprężynowego. Podbieracz ma ponadto wbudowane boczne ślimakowe przenośniki pokosu, które płynnie wprowadzają materiał do zespołu tnącego. Jeśli mowa zaś o zespole tnącym, to jest on uzbrojony w 15 noży, które można włączać i wyłączać z kabiny ciągnika, a osiągana za ich pomocą długość cięcia wynosi 64 mm. Sama komora prasowania jest natomiast wyposażona w 3 pasy bezszwowe oraz podwójny napęd, który przydaje się w trudnych warunkach takich jak np. mokra, ciężka trawa. Gdy napęd podstawowy zaczyna się lekko ślizgać, wówczas załącza się dodatkowa rolka napędzająca, która wspomaga pracę pasów i obrót materiału.

Prasę wyposażono też w ochronę głównego łańcucha napędu poprzez sprzęgło poślizgowe na WOM. W przypadku zapchania, dźwięk sprzęgła ślizgowego ostrzega operatora, który może hydraulicznie opuścić podłogę z kabiny traktora. Proces ten poszerza kanał podbieracza, a po ponownym włączeniu wału zator jest likwidowany i podłogę można ustawić w pozycji roboczej i powrócić do prasowania. Dla ułatwienia obsługi maszynę można także wyposażyć w scentralizowane rozdzielacze smarujące dostarczające smar do głównych łożysk. W maszynie nie mogło także zabraknąć automatycznego systemu smarowanie łańcuchów.

Pöttinger Impress 155 V Master

Austriacka prasa to jedna z ciekawszych maszyn dostępnych na rynku ze względu na zastosowane w niej innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę i codzienną obsługę.

Ciekawie jest już na samym początku, gdyż sterowany krzywką podbieracz o szerokości 2,05 m z rolką dogniatającą i sztywnymi kołami kopiującymi lub w szerszej wersji 2,3 m z kołami nadążnymi jest zawieszony centralnie i umożliwia wychylenie w zakresie 120 mm, co ma zapewnić perfekcyjne kopiowanie terenu. Idąc dalej do rotora, który wyposażono w 16 noży tnących, nie sposób nie wspomnieć o wychylanej belce nożowej Easy Move, dzięki której jej obsługa została znacząco uproszczona, a dwustronne noże Twinblade można bezproblemowo obrócić. W samej komorze prasującej zastosowano 3 bezszwowe pasy i 4 walce, ułatwiające obrót tworzącej się beli. Dzięki konstrukcji z 3 pasami zminimalizowana została powierzchnia szczelin, co przyczyniać się ma do ograniczania strat prasowanego materiału. Dodatkowo standardem są 3 strefy zgniotu beli, w których poza ustawieniem twardości rdzenia i części zewnętrznej, można zróżnicować twardość części środkowej.

Standardem w wersji Master jest również wielofunkcyjny sterownik Select Control (ISOBUS w opcji). Decydując się na prasę Impress 155 V Master, należy wziąć pod uwagę, że jest to jedna z cięższych maszyn, gdyż jej masa już w wersji podstawowej wynosi 4,75 t, co wymaga stosowania szerokiego ogumienia (maksymalnie może ono być w rozmiarze 620/40R22,5). Jeśli jednak i to byłoby niewystarczające, to prasę można zamówić z tandemowym układem jezdnym.

Unia 1,7 Zd

Polską myśl technologiczną w naszym zestawieniu reprezentuje prasa Unia 1,7 Zd, która jest interesującym rozwiązaniem dla mniejszych producentów dzięki korzystnemu stosunkowi ceny do zastosowanych rozwiązań.

Prasowany materiał podawany jest do komory za pomocą podbieracza o szerokości 2,1 m wyposażonego w 5 rzędów palców i standardową rolkę dociskającą pokos oraz skrętne koła kopiujące. Maszyna jest ponadto wyposażona w rotor wymuszający płynny przepływ masy i tym samym zwiększający wydajność, a dodatkowo posiada również system opuszczanej hydraulicznie podłogi pod rotorem w celu uniknięcia ewentualnych zatorów. Od samego rotora można także odłączyć napęd, aby móc obrócić go do tyłu. Z kolei 14 noży tnących posiada indywidualne zabezpieczenie przed uszkodzeniami. W samej komorze prasowania znajduje się natomiast 6 bezszwowych pasów Continental, za pomocą których można formować bele o średnicy od 0,8 do 1,65 m. Aparat owijający siatką umieszczony jest z przodu maszyny, co pozwala na wzrokową kontrolę procesu owijania, a niższa o 10 proc. prędkość podawania siatki w stosunku do prędkości obracania beli powoduje jej automatyczne naprężenie bez ryzyka zerwania.

Do zarządzania maszyną producent w standardowym wyposażeniu proponuje sterownik Pilot wyposażony w 3-calowy wyświetlacz i przyciski funkcyjne, a za dopłatą dostępny jest komputer sterujący Superior z wyświetlaczem dotykowym i możliwością eksportu danych. Przydatnym wyposażeniem standardowym ułatwiającym eksploatację jest również system automatycznego smarowania łańcuchów z regulacją wydatku oleju na poszczególne sekcje.

>>> Czytaj także: Stałokomorowe dla wymagających - 11 dobrze wyposażonych pras rolujących

×