Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ognisko ASF na Mazowszu, pierwszy raz w 2019 r.

Autor:

Dodano:

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń, tym razem choroba wystąpiła w stadzie świń utrzymywanym w woj. mazowieckim, jest to pierwsze ognisko, które odnotowano w 2019 r.

11 ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 1 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Jest to już czwarte województwo dotknięte tą chorobą w 2019 r. Od początku tego roku ASF wystąpił w woj. warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim i wczoraj na Mazowszu.

Gospodarstwo znajduje się w sąsiedztwie lasów i zaledwie 8 km odległości dzieli je, od wschodniego brzegu Wisły.

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie odnotowano również przypadek ASF u dzika, na zachód od linii Wisły, w powiecie kozienickim. Aktualne ognisko oraz przypadek dzika, wysunięty bardziej na zachód niż 11 ognisko mogą wskazywać, że presja wirusa na tym terenie jest wysoka, a choroba, niesiona za pośrednictwem dzików może być już znacznie dalej, niż wskazują na to odnotowane przypadki.

Zwykle, znalezienie przypadku na danym terenie oznacza, że dzik padł w tym miejscu 2-3 tygodnie wcześniej, zanim jego zwłoki zostały zlokalizowane. Jeśli tylko założymy, że odnaleziona tusza była świeża i nie znajdowała się w stanie zaawansowanego rozkładu.

Od granicy województwa łódzkiego, 11. ognisko ASF oddalone jest o 64 km, a przypadek 1304/2019 o ok. 39 km. Także, jeden z ostatnich przypadków 1105/2019 był zlokalizowany w niebezpiecznie, bliskiej odległości od woj. łódzkiego, znaleziony został w gm. Młodzieszyn w pow. sochaczewskim i był oddalony o 16 km od woj. łódzkiego. 

×