Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Farmer w Teksasie, cz.9, Dodatkowe źródła dochodu

Autor: T.Kuchta

Dodano: 04-07-2019 10:02

Travis opowieść o strukturze swoich dochodów zaczyna od słowa „dywersyfikacja”. Widząc, że skupienie się jedynie na dochodach ze sprzedaży płodów rolnych to loteria, w której nie wszystko zależy od rolnika, postanowił uniezależnić się od kapryśnej aury. W swoim portfelu inwestycyjnym posiada 4 źródła dochodu: sprzedaż pszenicy i kukurydzy, słomy, sprzedaż bydła, a także… trawy ogrodowej.

Już ojciec Travisa – Rick, kilkadziesiąt lat temu obserwując, że opłakane w skutkach susze zdarzają się często, zapoczątkował hodowlę bydła mięsnego. Taka decyzja pozwoliła na uzyskiwanie dochodów w latach, w których brak wody zniweczył plony pszenicy i kukurydzy. Susze najczęściej zdarzały się miejscowo, więc w sąsiednich regionach wciąż istniała szansa zakupu relatywnie taniej paszy dla zwierząt. Kolejnym źródłem dochodu została sprzedaż słomy, gdyż w okolicy powstała bardzo duża firma, zajmująca się produkcją grzybów i słoma jest jej niezbędna do produkcji podłoża.

Dla Travisa to wciąż było mało. Po przejęciu gospodarstwa, korzystając z posiadanych kilku ciężarówek postanowił zająć się sprzedażą trawy w rolkach. Obecnie posiada flotę 7 samochodów, a tygodniowo sprzedaje około dwudziestu ciężarówek trawy. W promieniu 100 km jest największym dostawcą tego produktu, a firma wciąż się rozwija.

Od kilku lat, za nadwyżki pieniężne stara się powiększać gospodarstwo, a także inwestuje w nieruchomości – kupuje domy, które następnie wynajmuje. Struktura dochodów wygląda dzisiaj mniej więcej tak: 40 proc. dochodu stanowi sprzedaż pszenicy i kukurydzy, 25 proc. to dochody z tytułu sprzedaży słomy, sprzedaż bydła odpowiada za 20 proc. dochodów. Firma zajmująca się sprzedażą trawy generuje 15 proc. całkowitego dochodu.

- Już dzisiaj, nawet przy katastrofalnej suszy i zerowych dochodach związanych z produkcją roślinną, komfort mojego życia nie jest zagrożony - podsumowuje Travis.

Nie zamierza jednak spoczywać na laurach i już rozgląda się za kolejnym źródłem dochodu.

×