Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

DBV o zbiorach zbóż i rzepaku w Niemczech

Autor:

Dodano:

Trudne warunki wegetacyjne w tym roku i zeszłoroczna susza prawdopodobnie wpłyną negatywnie na wyniki zbiorów w tym roku.

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) przewiduje zbiory zbóż na poziomie 47 mln ton. Jest to około 1 mln ton poniżej średniej w latach 2013–2017. Jednak w porównaniu z 2018 rokiem ekstremalnej suszy oczekiwane są zbiory o około 9 mln ton wyższe.

Tegoroczne zbiory zbóż w Niemczech kształtowały się w trudnych warunkach wegetacyjnych. Ekstremalna suchość lata 2018 r. trwała do siewu zbóż ozimych podczas jesieni. Po suchym początku roku opady deszczu i chłodna pogoda w maju miały pozytywny wpływ na prognozy zbiorów.

Rozkład opadów znacznie się różnił w zależności od regionu, ale warunki glebowe, które charakteryzują się suszą we wschodnich Niemczech, powodują znaczne szkody w niektórych miejscach, a obfite opady deszczu i grad również poważnie uszkodziły zboża.

W przypadku zbiorów w 2019 r. w Niemczech zboże uprawiane jest na powierzchni 6,4 mln ha. Pszenica ozima jest nadal najważniejszym niemieckim zbożem.

Jednak przy około 24 mln ton zbiory pszenicy będą poniżej średniej. Wynika to również z powierzchni upraw poniżej średniej wynoszącej 3 mln ha. Średnia pięcioletnia to 3,1 mln ha.

Najważniejszą rośliną oleistą w Niemczech jest rzepak ozimy, który wyraźnie pokazuje następstwa suszy w 2018 roku. Powierzchnia 887 tys. ha znacznie odbiega od areału poprzedniego roku o prawie 30 proc. (337 tys. ha). Dzieje się tak, dlatego, że zasiewy rzepaku ozimego wypadły w środku okresu suszy. Ponadto na uprawę rzepaku mają wpływ ograniczenia w stosowaniu pestycydów. W rezultacie oczekuje się, że plony wyniosą obecnie około 3,1 mln ton.

Do zbioru jęczmienia ozimego wymagane są stałe letnie warunki pogodowe. Z drugiej strony rośliny okopowe, takie jak ziemniaki i buraki cukrowe, a także kukurydza, wymagają odpowiedniego zaopatrzenia w wodę w miesiącach letnich. Duże zbiory paszy i kukurydzy na kiszonkę są niezbędne dla gospodarstw hodowlanych dotkniętych niedoborem paszy w ubiegłym roku.

×