Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mocny wzrost cen amerykańskich zbóż

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen. Najwięcej zyskała kukurydza na CBoT- aż 4,7 proc.

Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się silnym wzrostem cen za oceanem i umiarkowanym na paryskiej giełdzie. Mocny wzrost notowań w Chicago był spowodowany z jednej strony odreagowaniem trzydniowych wcześniejszych spadków, a z drugiej strony dzisiejszym Świętem Niepodległości (giełdy w USA są zamknięte)- co skłoniło część inwestorów do zamykania krótkich pozycji (realizacja zysków).

Cena pszenicy na Matif wzrosła wczoraj o 0,8 proc. do 178,50 euro/t (758 zł/t), natomiast kukurydza podrożała o 0,1 proc. do 175,75 euro/t (746 zł/t). Pszenica na CBoT podrożała wczoraj o 2,9 proc. do 190,33 USD/t natomiast kukurydza podrożała wobec dnia poprzedniego aż o 4,7 proc. i kosztowała 170,47 USD/t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,83 proc. (178,50 euro/t- 758 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,88 proc. (190,33 USD/t- 716 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,14 proc. (175,75 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 4,72 proc. (170,47 USD/t- 641 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×